Biden po Trumpově osvobození v Senátu: Podstata obvinění zůstává nesporná, násilí nemá v USA co dělat

Násilí a extremismus nemají v Americe místo. Uvedl to americký prezident Joe Biden poté, co Senát v sobotu osvobodil jeho předchůdce Donalda Trumpa obviněného z podněcování ke vzpouře. Tomu Trump čelil v souvislosti s násilnostmi v Kapitolu z 6. ledna tohoto roku.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Bidena je navzdory verdiktu Senátu Trump odpovědný na vyprovokování násilí v Kapitolu | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

„Tato smutná kapitola naší historie nám připomíná, že demokracie je křehká a je potřeba ji stále bránit,“uvedl Biden v prohlášení vydaném několik hodin po hlasování v Senátu. Prohlásil rovněž, že myslí na ty, kdo Kapitol střežili a kdo tam přišli o své životy.

Trump přestál i druhou ústavní žalobu. Podle Senátu ke vzpouře a násilnostem v Kapitolu nepodněcoval

Číst článek

Demokraté v Senátu se snažili dokázat, že Trump svými výroky o údajně zfalšovaných volbách a nutnosti tvrdě bojovat za jeho vítězství své stoupence vybízel k násilí.

Pro odsouzení republikánského exprezidenta v procesu ústavní žaloby hlasovalo v sobotu 57 senátorů, k dosažení potřebné dvoutřetinové většiny chybělo deset hlasů. Trump výsledek hlasování uvítal a proces označil za další fázi honu na čarodějnice. Za poslední rok je to podruhé, co Trump ústavní žalobu přestál a byl osvobozen.

„Přestože hlasování v Senátu nakonec nevedlo k usvědčení (exprezidenta Donalda Trumpa), podstata obvinění je nesporná. I ti, kdo byli proti usvědčení, jako vůdce senátní menšiny Mitch McConnell, jsou přesvědčeni, že Donald Trump je prakticky a morálně odpovědný za vyprovokování násilí v Kapitolu,“ podotkl Biden.

Všichni Američané, zvlášť pak vůdci národa, mají povinnost a zodpovědnost „bránit pravdu“. Tak můžeme ukončit válku a vyléčit duše našeho národa. To je úkol, který máme teď před sebou, prohlásil Biden.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme