Spielberg, Soros nebo Murdoch. Bohatí dárci pomohli Bidenovi stáhnout Trumpův náskok ve financích

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden postupně smazává náskok svého republikánského soka Donalda Trumpa v celkovém objemu financí, které má k dispozici na vedení volební kampaně. Podle serveru CNN přitom za Bidenovým finančním úspěchem v poslední době stojí do značné míry velcí dárci z Hollywoodu a finančního centra Wall Street.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyzyvatel Donalda Trumpa v listopadových volbách značně smazal propast ve finančních prostředcích určených na kampaň. Biden ve čtvrtek oznámil, že má nyní k dispozici na vedení kampaně 242 milionů dolarů (5,68 miliardy korun)

Vyzyvatel Donalda Trumpa v listopadových volbách značně smazal propast ve finančních prostředcích určených na kampaň. Biden ve čtvrtek oznámil, že má nyní k dispozici na vedení kampaně 242 milionů dolarů (5,68 miliardy korun) | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Bidenova kampaň ve čtvrtek oznámila, že má nyní k dispozici 242 milionů dolarů (5,68 miliardy korun), zatímco Trump a jemu politicky nakloněné subjekty mají podle naposledy zveřejňovaných údajů nastřádaných 295 milionů dolarů (6,92 miliardy korun). Bidenovi se tak podařilo značně snížit Trumpův předchozí finanční náskok.

Průzkumy favorizují Bidena v klíčových amerických státech. Trump by mohl přijít o Pensylvánii i Arizonu

Číst článek

Bývalý viceprezident v administrativě Baracka Obamy totiž vybral v květnu i červnu více peněz než Trump, což je podle CNN při souboji s prezidentem, který obhajuje svůj mandát, poměrně vzácné.

Manažerka Bidenovy kampaně uvedla, že se finanční propast podařilo zúžit díky „síle malých přispěvatelů“, z výpisů darů je však patrné, že do rovnováhy silně promluvily také příspěvky od zámožných podporovatelů.

Patří mezi ně například hollywoodský producent Jeffrey Katzenberg, finančník George Soros či Meg Whitmanová, jež v minulosti kandidovala na guvernérku Kalifornie za republikány. Každý z nich Bidenovi věnoval přes půl milionu dolarů (11,7 milionu korun).

Další štědří dárci byli například James Murdoch, syn mediálního magnáta Ruperta Murdocha, který spolu se svou ženou dali na Bidenovu kampaň 1,2 milionu dolarů (28,13 milionu korun). Režisér Steven Spielberg a jeho žena Kate Capshawová poslali každý 250 tisíc dolarů (5,86 milionu korun).

Mezi Trumpovy velké přispěvatele se přitom řadí například Kelcy Warren, vlivný podnikatel v energetickém průmyslu z Texasu, či zakladatel sítě hobbymarketů Home Depot Bernard Marcus.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme