Tlačil Trump kvůli Bidenovu synovi na Ukrajinu? Demokraté opět mluví o impeachmentu prezidenta

Demokraté ve Spojených státech opět skloňují termín impeachment, tedy formální proces odvolání prezidenta. Tentokrát se Donald Trump pod drobnohled médií a zákonodárců dostal kvůli podezřením, že vyvíjel nátlak na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování Huntera Bidena, syna někdejšího viceprezidenta Joea Bidena. Prezident veškerá obvinění odmítl s tím, že jde o hon na čarodějnice.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

„Pokud prezident zadržuje vojenskou pomoc a zároveň se snaží zastrašit zahraničního lídra, aby dělal něco nelegálního, aby našel špínu na jeho politického oponenta během prezidentské kampaně, tak potom může být (impeachment) jediná odpověď adekvátní k takovémuto počínání,“ cituje agentura Reuters Adama Schiffa, šéfa parlamentního výboru zabývající se zpravodajskými složkami.

‚Nejsměšnější projekt.‘ Sněmovna reprezentantů odmítla zahájit impeachment proti Trumpovi

Číst článek

Utajená stížnost

Už ve čtvrtek přinesla americká média informaci o existenci stížnosti neznámého člena amerických zpravodajských složek. Podrobností o obsahu stížnosti je málo, dozorující inspektor ji ale považoval za věrohodnou a přeposlal šéfovi zpravodajských složek.

Podle zveřejněných informací se dokument má týkat nespecifikovaného závazku, který Trump učinil směrem k představiteli cizí země.

Bezpečnostní poradce Bílého domu skončil ve funkci. Trump mu vzkázal, že jeho služby už nejsou potřeba

Číst článek

Deník The Wall Street Journal pak v pátek jako první zveřejnil informace o tom, že šéf Bílého domu měl v červenci několikrát apelovat na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev zahájil vyšetřování Huntera Bidena, syna Joea Bidena.

Někdejší viceprezident patří k favoritům demokratického klání o nominaci do prezidentských voleb a mohl by se tak příští rok v listopadu stát Trumpovým vyzyvatelem. Není ovšem jasné, zda je předmětem výše uvedené stížnosti přímo červencový hovor.

Pro vysvětlení: Hunter Biden pracoval od dubna roku 2014 jako jeden z ředitelů energetické firmy Burisma Holdings. Jeho otec v té době patřil k předním členům administrativy Baracka Obamy, kteří se situaci na Ukrajině po ruské anexi Krymu věnovali.

Dva roky poté požadoval Joe Biden po ukrajinské vládě, aby propustila tehdejšího vrchního žalobce Viktora Šokina, jenž zároveň vyšetřoval Burisma Holdings. Bidenův tým ale poukazuje na to, že Šokin byl na Západě vnímán jako problematická figura podezřelá z korupce, píše server Politico.

Deník The Washington Post pak poznamenává, že Bidenův tlak na Šokinovo odvolání byl v souladu s postoji dalších západních vlád. Politico také cituje bývalého ukrajinského představitele, podle něhož bylo vyšetřování Burismy odloženo dřív, než Biden na Šokinovo odvolání začal tlačit.

Vojenská pomoc Ukrajině

Rozbíhající se kauza vnesla do popředí otázku balíčku americké vojenské pomoci, která byla schválena v polovině září, ale jejíž odeslání Bílý dům po nějakou dobu blokoval. Kritici amerického prezidenta se ptají, zda Trump odeslání pomoci nepodmiňoval zahájením vyšetřování.

Trumpova administrativa odblokovala vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 250 milionů dolarů

Číst článek

Například deník The Wall Street Journal ale cituje zdroj, podle kterého Trump během svého hovoru se Zelenským otázku tehdy zablokované vojenské pomoci nevznesl.

‚Zneužití moci‘

Podle pátečních informací Wall Street Journalu a dalších amerických médií měl Trump ukrajinského prezidenta opakovaně vybízet k tomu, aby se spojil s jeho osobním právníkem Rudym Guilianim a zahájil vyšetřování Bidenova syna.

Joe Biden v neděli amerického prezidenta vyzval, aby zveřejnil přepis červencového telefonátu se Zelenským. „Pokud jsou zprávy pravdivé, pak snaha prezidenta Trumpa zneužívat moc a ponižovat naši zemi nezná hranic,“ uvedl.

Během kampaně v Iowě pak Biden řekl, že celá situace naznačuje „ohromné zneužití moci“. „Nikdy jsme něco takového u žádného prezidenta neviděli,“ dodal.

If these reports are true, then there is truly no bottom to President Trump’s willingness to abuse his power and abase our country.

00:54 – 21. 09. 2019

4401 20606

Sám Trump v sobotu řekl, že jeho konverzace se Zelenským byla „naprosto v pořádku a rutinní“. Zároveň obvinil „fake news média a jejich partnera Demokratickou stranu“ z pořádání „honu na čarodějnice“ a snahy ochraňovat „ospalého Joea Bidena“.

Kauza v nejbližších dnech nejspíše neutichne. Hned příští týden se před výbory Kongresu objeví Joseph Maguire, šéf zpravodajských složek, po němž budou zákonodárci požadovat bližší informace o zatím utajené stížnosti. To Maguire doposud odmítal.

The Fake News Media and their partner, the Democrat Party, want to stay as far away as possible from the Joe Biden demand that the Ukrainian Government fire a prosecutor who was investigating his son, or they won’t get a very large amount of U.S. money, so they fabricate a.....

14:31 – 21. 09. 2019

8629 42397

Barbora Chaloupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme