Konec roztržky kvůli ponorkám? Biden telefonoval s Macronem, dohodli setkání v říjnu

Americký prezident Joe Biden ve středu za diplomatické roztržky vyvolané novým bezpečnostním paktem s Austrálií telefonicky hovořil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Washington/Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden se v říjnu sejde se svým francouzským protějškem Macronem

Americký prezident Joe Biden se v říjnu sejde se svým francouzským protějškem Macronem | Foto: Phil Noble | Zdroj: Reuters

Francie svého ambasadora minulý týden povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group, a francouzská vláda v reakci neskrývala rozhořčení.

Reakce Francouzů je přehnaná, míní amerikanista. Kontrakt na ponorky USA a Austrálie je strategický

Číst článek

Elysejský palác a Bílý dům uvedly, že Macron a Biden se ve středu dohodli na zahájení „hloubkových konzultací“, které by mohly pomoci obnovit vzájemnou důvěru.

„Na konci října se setkají v Evropě, aby došli ke společnému porozumění a zachovali tempo tohoto procesu. Prezident Emmanuel Macron se rozhodl, že francouzský velvyslanec se vrátí do Washingtonu příští týden,“ pokračuje společné prohlášení.

Podle něj se také oba prezidenti shodli, že „otevřené konzultace mezi spojenci“ by mohly být přínosem z hlediska důsledků nového australsko-britsko-amerického paktu. „Prezident Biden v tomto směru vyjádřil své pokračující odhodlání,“ píše se v komuniké.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme