Ukrajinská prokuratura znovu prošetří případ syna bývalého amerického víceprezidenta Bidena

Ukrajinský generální prokurátor v pátek oznámil, že jeho úřad vyšetří všechny odložené případy, včetně případu ukrajinské plynárenské firmy Burisma Group. V té svého času působil Hunter Biden, syn bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena. Stalo se tak v době, kdy prezident USA Donald Trump čelí podezření, že vyvíjel v tomto směru nátlak na Kyjev, aby tak Bidena staršího vyřadil z klání o Bílý dům v příštím roce, poznamenala agentura AFP.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Biden ještě jako viceprezident USA a jeho syn Hunter Biden v roce 2009

Joe Biden ještě jako viceprezident USA a jeho syn Hunter Biden v roce 2009 | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Agentura AP připomněla, že právě informace o telefonátu mezi Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským z 25. července, ve kterém šéf Bílého domu žádal obnovit vyšetřování ohledně Bidena, vedla opoziční demokraty ke spuštění procedury ústavní žaloby na prezidenta.

Trump vyzval Čínu, aby prošetřila konkurenta ve volbách Bidena i jeho rodinu

Číst článek

„Nemám takové informace,“ odpověděl generální prokurátor Ruslan Rjabošapka podle agentury Reuters na dotaz novinářů, zda má nyní nějaké důkazy, že by se Hunter Biden dopustil něčeho nekalého. Na otázku, zda jej kontaktoval Trumpův právník Rudolph Giuliani, Rjabošapka odvětil, že s jeho úřadem nebyli ve styku žádní cizinci.

Americká média tvrdí, že vysoce postavení američtí diplomaté naváděli Ukrajinu k vyšetřování souvisejícímu s demokratickým prezidentským kandidátem Joem Bidenem a spojovali jej s dohodnutím cesty ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do Bílého domu.

Něco za něco?

V den klíčového červencového telefonátu obou prezidentů vzkázal do Kyjeva tehdejší zvláštní zmocněnec Spojených států pro Ukrajinu Kurt Volker, že byl v kontaktu s Bílým domem a že datum návštěvy Zelenského ve Washingtonu bude definitivně dohodnuto „za předpokladu, že prezident Z přesvědčí Trumpa, že bude vyšetřovat“. Reakce poradce ukrajinského prezidenta Andreje Jermaka podle agentury AP naznačovala, že s domluvou souhlasí.

Podle AP jsou ve zveřejněné komunikaci diplomatů patrné „hrubé obrysy potenciálního obchodu ve stylu něco za něco“. Jeden z amerických činitelů zároveň vůči postupu Washingtonu vyjadřoval výhrady, konkrétně ohledně rozhodnutí zmrazit 400 milionů dolarů (9,4 miliardy Kč) určených na pomoc Ukrajině. Tento krok nařídil Trump několik dní před hovorem se Zelenským.

Bývalý zvláštní zmocněnec pro Ukrajinu ve čtvrtek téměř deset hodin za zavřenými dveřmi vypovídal před členy Kongresu. Podle AP podal svědectví o „zmatku“ uvnitř ministerstva zahraničí způsobeném Trumpovou snahou o vyšetřování Bidena a jeho rodiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme