Ukrajina prověřuje firmu Burisma, kde působil Bidenův syn. Vyšetřování se ho ale týkat nemá

Ukrajinský Národní protikorupční úřad prošetřuje aktivity petrochemické společnosti Burisma Holdings z let 2010 až 2012. Oznámil to v pátek na svém webu. Burisma se ocitla v centru skandálu kolem údajných pokusů amerického prezidenta Donalda Trumpa využít služeb Kyjeva k útoku proti svému volebnímu sokovi Joeu Bidenovi. Vyšetřování úřadu se ale údajně této kauzy netýká.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Biden ještě jako viceprezident USA a jeho syn Hunter Biden v roce 2009

Joe Biden ještě jako viceprezident USA a jeho syn Hunter Biden v roce 2009 | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Členem správní rady firmy Burisma byl do letošního dubna Bidenův syn Hunter, jehož obchodní aktivity před několika lety prošetřovala ukrajinská generální prokuratura.

Trump vyvíjel tlak ohledně soupeře v prezidentských volbách, stojí ve stížnosti na telefon se Zelenským

Číst článek

Biden starší v roce 2016 údajně na Kyjev naléhal, aby byl zbaven funkce generální prokurátor Viktor Šokin pověřený dozorem. Joe Biden, který je pravděpodobným kandidátem demokratů do boje o Bílý dům v prezidentských volbách v roce 2020, tak podle Trumpa z funkce viceprezidenta USA chránil svého syna před spravedlností.

Biden mladší podle dostupných informací vstoupil do firmy Burisma v roce 2014 a uzavřel pětiletý kontrakt. Vyšetřování ukrajinského Národního protikorupčního úřadu, které zahrnuje období 2010 až 2012, se tedy jeho aktivit netýká.

Právě vyšetření Hunterovy činnosti a hlavně údajného nátlaku Bidena staršího na ukrajinskou justici požadoval Trump v červencovém telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten mu prošetření kauzy slíbil.

Cokoliv můžete udělat, bude skvělé, nabádal Trump Zelenského k vyšetřování Bidena a jeho syna

Číst článek

Protikorupční úřad v pátek v prohlášení uvedl, že vede trestní stíhání pracovníků ukrajinského ministerstva životního prostředí, které vydávalo licence na těžbu surovin ukrajinským podnikům.

Jedním z nich byla společnost Burisma. Protikorupční agentura naznačila, že její vyšetřování je namířeno proti majiteli společnosti Burisma Holdings Mykolovi Zločevskému, bývalému ministrovi přírodních zdrojů ve vládě prezidenta Viktora Janukovyče.

„Změny, které jsou nyní středem pozornosti mezinárodního společenství (tedy vstupu Huntera Bidena do firmy), nastaly až v květnu 2014, proto tyto změny nejsou a nikdy nebyly předmětem vyšetřování ukrajinského Národního protikorupčního úřadu,“ upřesnila protikorupční agentura své prohlášení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme