OBRAZEM: Od Trumpova odletu po Bidenovu přísahu. Jak vypadal den, kdy se měnil americký prezident?

Spojené státy mají nového prezidenta demokrata Joea Bidena. Ten ve středu - krátce před polednem místního času - složil před sídlem Kongresu ve Washingtonu přísahu. Jeho předchůdce Donald Trump se s ním osobně nesetkal, zanechal mu dopis a odletěl z metropole.

Fotočlánek Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve svém inauguračním projevu Biden klad důraz na jednotu USA. Řekl, že se Amerika nachází v těžké době pandemie, čelí ale i rasismu a vnitřnímu terorismu. Spojené státy se musí spojit a bojovat proti těmto výzvám, řekl Biden a hovořil také o „naději”.

Biden vstoupil do Bílého domu poprvé jako prezident. Zrušil již některé Trumpovy výnosy

Číst článek

„Toto je den Ameriky, den demokracie, den naděje. Celou svou duší chci Ameriku znovu dát dohromady, sjednotit ji. Demokracie je vzácná věc, demokracie zvítězila,” uvedl nový prezident.

Donald Trump z Bílého domu odešel po osmé hodině místního času (14.00 středoevropského času). Na Adrewsově základně si před odletem prezidentského stroje Air Force One dopřál poslední ovace publika, salutování důstojníků a salvu 21 děl.

Air Force One se vznesl za zvuku písně My Way Franka Sinatry a zamířil na Floridu, kde má Trump v Palm Beach sídlo Mar-a-Lago.

Trumpův projev

Ve svém projevu před odletem Trump hovořil o „čtyřech neuvěřitelných letech”. „Společně jsme toho tolik dokázali, nebyli jsme běžná administrativa. Vždycky za vás budu bojovat, budu se dívat, budu poslouchat. Nové administrativě přeji mnoho štěstí a velké úspěchy,” loučil se.

Biden, který je 46. prezidentem Spojených států, po úterním příletu do Washingtonu ze svého domovského státu Delaware přespal s manželkou Jill v Blair House určeném pro státní návštěvy Bílého domu a jeho prvním ranním programem byla účast na mši ve washingtonské katedrále svatého Matouše.

Bidenovy a viceprezidentku Kamalu Harrisovou s manželem Douglasem Emhoffem doprovodili do katedrály členové Kongresu včetně šéfa republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella, šéfa senátních demokratů Chucka Schumera, předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a lídra sněmovních republikánů Kevina McCarthyho. Biden je v dějinách USA po Johnovi Kennedym druhý prezident/katolík.

Skládání přísahy

Krátce před polednem místního času složil Biden a před ním Harrisová na západním schodišti sídla Kongresu přísahu. Právě v poledne (18.00 středoevropského času) i vypršel Trumpovi mandát a krátce předtím s ním letadlo přistálo na Floridě.

Trump, který od své listopadové volební porážky hovořil o ukradených volbách, předem vyloučil svou účast na inauguraci, což před ním 152 let žádný úřadující prezident USA neučinil. Přítomen však byl Trumpův viceprezident Mike Pence i s manželkou Karen.

Harrisová má ve viceprezidentském úřadě několik prvenství - je v něm první ženou, prvním občanem tmavé pleti a prvním Američanem s jihoasijskými kořeny. Přísahu složila asi čtvrt hodiny před polednem do rukou první členky Nejvyššího soudu hispánského původu Sonii Sotomayorové. Biden slib složil do rukou předsedy Nejvyššího soudu Johna Robertse.

Kamala Harrisová skládá slib | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Bezpečnostní opatření

Inaugurace se konala za mimořádných podmínek vyvolaných epidemií koronaviru a také událostmi ze 6. ledna, kdy na Kapitol zaútočili Trumpovi příznivci. Washington střežilo kromě policie 25 000 příslušníků národní gardy.

Střed města byl uzavřen stejně jako park mezi Kapitolem a Lincolnovým památníkem. Bezpečnost inaugurace zajišťovala prezidentská ochranka. Ačkoli konkrétní hrozbu určenou Bidenovi bezpečnostní složky nezaznamenaly, sledovaly debatu členů krajně pravicových skupin na internetu. Prověřovali se rovněž nasazení gardisté a v úterý jich bylo kvůli nevyhovující prověrce 12 z akce staženo.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme