Izrael kvůli hrozícímu útoku omezuje veřejný život. Země na dva dny uzavře školy a omezí shromáždění

Americký prezident Joe Biden se z návštěvy přímořské rezidence vrací do Washingtonu dříve, než původně plánoval, aby s poradci probral vývoj na Blízkém východě. Informoval o tom v sobotu Bílý dům poté, co zesílilo napětí mezí Izraelem a Íránem kvůli útoku na íránský konzulát v Damašku. Izrael se připravuje na íránský útok a jeho armáda vyhlásila na neděli a pondělí uzavírku škol a omezení hromadných akcí.

Washington/Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Tel Aviv, květen 2017

Pohled na Tel Aviv, květen 2017 | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Do Bílého domu se americký prezident podle oficiálního prohlášení vrátí během sobotního odpoledne (večer SELČ). Zkrátil tak návštěvu svého sídla ve městě Rehoboth Beach na pobřeží Atlantického oceánu, kde často tráví víkendy.

Hrozba nového konfliktu. Írán může na Izrael zaútočit během několika dnů, varují americké tajné služby

Číst článek

Komuniké bez dalších podrobností uvádí, že ho čeká diskuse „s týmem pro národní bezpečnost o událostech na Blízkém východě“.

Krok pravděpodobně souvisí s obavami z íránského útoku na Izrael, kterému Teherán připisuje nedávné bombardování konzulátu v Damašku.

Při útoku zemřelo několik představitelů íránských revolučních gard. Izrael se k útoku nepřihlásil, předpokládá se ale, že je za něj zodpovědný.

Bezpečnostní opatření 

Izrael se nyní připravuje na odvetný útok, který by mohl konflikt mezi dlouhodobě znepřátelenými zeměmi dál eskalovat. Biden v pátek uvedl, že reakci očekává „dříve, spíš než později“. Deník The Wall Street Journal napsal, že Izraelci se připravovali na íránský úder během víkendu.

Podle informací izraelské televize Channel 12 se izraelské bezpečnostní složky stále domnívají, že Írán se pokusí zasáhnout vojenské cíle.

Izraelská armáda nicméně oznámila, že se po celé zemi zakazují veškeré „vzdělávací aktivity“ a shromáždění s účastí přesahující 1000 lidí.

Opatření začnou platit v noci na neděli, což je v Izraeli první den pracovního týdne.

Spíše než útok na Írán, jen odražení případného napadení Izraele, komentuje Slezák výpomoc USA

Číst článek

Mluvčí ozbrojených sil Daniel Hagari řekl, že armáda je v plné pohotovosti a má ve vzduchu desítky bojových letadel. „V posledních dnech jsme posílili jak naše ofenzivní, tak defenzivní síly, a jsme odhodlaní veškerými způsoby ochránit občany Izraele,“ uvedl zase ministr obrany Joav Galant.

Washington v tomto směru slibuje Izraeli podporu a podle deníku The Wall Street Journal Američané přemístili své lodě v regionu tak, aby mohly chránit izraelské i americké jednotky.

I v sobotu přicházela od americké vlády ujištění o podpoře, přičemž jak americký ministr obrany Lloyd Austin, tak Bidenův národněbezpečnostní poradce Jake Sullivan uvedli, že mluvili se svými izraelskými protějšky.

Íránské revoluční gardy mezitím ve vodách u Spojených arabských emirátů poblíž Hormuzského průlivu zadržely obchodní loď MSC Aries patřící společnosti, kterou zčásti vlastní izraelský miliardář Ejal Ofer.

Útočníci se na loď spustili z vrtulníku, podle MSC bylo na palubě 25 členů posádky.

„Silně odsuzujeme íránské zadržení... MSC Aries v mezinárodních vodách,“ reagovala mluvčí Bílého domu Adrienne Watsonová. „Vyzýváme Írán, aby plavidlo a jeho mezinárodní posádku ihned propustil,“ pokračuje prohlášení publikované na sociální síti X.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme