Řešení izraelsko-palestinského konfliktu? Jedině vytvoření dvou samostatných států, míní Biden

Jedinou odpovědí na konflikt mezi Izraelem a Palestinou je vytvoření dvou samostatných států. Uvedl to americký prezident Joe Biden. Podle něj v regionu nebude vládnout mír, dokud okolní státy zcela neuznají právo Izraele na svou existenci. Americký prezident vyzval k ukončení střetů mezi komunitami v Jeruzalémě, uvedla agentura AFP.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden

Americký prezident Joe Biden by měl v následujících dnech odcestovat na Blízký východ | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

„Dvoustátní řešení (konfliktu) stále potřebujeme, neboť je to jediným řešením,“ uvedl Biden. Prohlásil také, že Spojené státy a Demokratická strana stále podporují Izrael.

Klid zbraní nevydržel ani jeden den. Na Chrámově hoře se opět střetli Palestinci a izraelská policie

Číst článek

„Izraelcům jsem sdělil, že považuji za velice důležité, aby v Jeruzalémě ukončili střety mezi komunitami, které vedou extrémisté z obou stran,“ dodal americký prezident. V pátek se u mešity Al-Aksá znovu střetli izraelští policisté s Palestinci, kteří hlásí dvacet zraněných.

Biden také oznámil, že chystá balík mezinárodní pomoci na rekonstrukci Pásma Gazy, které poničily izraelské nálety. Pomoc chce uspořádat tak, aby ji hnutí Hamás nemohlo využít k obnově svého vojenského arzenálu.

Zahraniční cesta

Šéf americké diplomacie odcestuje v příštích dnech na Blízký východ. V sobotu jednal po telefonu s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem o tom, jak zaručit trvání příměří.

Slova amerického prezidenta přichází zhruba den poté, co začalo platit příměří, které ukončilo jedenáctidenní boje mezi Izraelem a palestinským Hamásem. Podle agentury AFP nebylo příměří během sobotní noci porušeno. Boje od 10. května nepřežilo 244 lidí, z nichž 232 jsou Palestinci; na izraelské straně je mrtvých devět Izraelců a tři zahraniční dělníci. Izrael tvrdí, že zničil klíčovou infrastrukturu Hamásu a oslabila jeho bojovou kapacitu. Úspěch v bojích hlásí i samotný Hamás.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme