Návratilci z Obamovy administrativy. Biden oznámil první posty ve svém zahraničněpolitickém týmu

Nově zvolený prezident Spojených států Joe Biden představil část svého kabinetu. Potvrdil přitom dřívější spekulace, že na post ministra zahraničí si vybral svého dosavadního blízkého poradce Antonyho Blinkena. Bývalý šéf americké diplomacie John Kerry bude mít naopak na starosti boj s klimatickými změnami. Demokrat, který podle projekcí usedne od ledna v Bílém domě, to v pondělí podle Reuters oznámil v prohlášení.

Washington (Aktualizováno: 22:14 23. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený prezident Spojených států Joe Biden

Nově zvolený prezident Spojených států Joe Biden | Foto: Tom Brenner | Zdroj: Reuters

Biden chce do pozice ředitelky tajných služeb dosadit Avril Hainesovou a do čela ministerstva vnitřní bezpečnosti Alejandra Mayorkase. Velvyslankyní při OSN by pak měla být zkušená diplomatka Linda Thomasová Greenfieldová.

Kandidátkou na post ministryně financí bude podle listu Wall Street Journal někdejší šéfka centrální banky Janet Yellenová. Pokud by ji potvrdil do funkce Senát, stala by se první ženou na tomto postu v americké historii.

„Potřebují tým, který bude připraven od prvního dne,“ uvedl v prohlášení Biden, jež se chystá oficiálně navrhnout nominaci vybraných činitelů do jejich postů v úterý.

V rodícím se zahraničněpolitickém a bezpečnostním týmu se podle listu The New York Times znovu schází dříve vysoce postavení demokratičtí činitelé z administrativy Baracka Obamy, kteří se znají ze svého působení na ministerstvu zahraničí či v Bílém domě.

Under the Biden-Harris administration, American national security and foreign policy will be led by experienced professionals ready to restore principled leadership on the world stage and dignified leadership at home. Read more: buildbackbetter.com/the-administra…

18:18 – 23. 11. 2020

6001 34293

Všichni přitom podle listu sdílí základní principy zahraniční politiky prosazované Demokratickou stranou – mezinárodní spolupráci, silné vazby se spojenci, snahu o vůdčí roli USA ve světě a zároveň odpor k ozbrojenému vměšovaní za hranicemi po válkách v Iráku a Afghánistánu.

Stávající republikánský prezident Donald Trump, který stále odmítá uznat svou volební porážku, naopak podle Reuters mnohdy zkušeným diplomatům nedůvěřoval a zastával politiku „Amerika na prvním místě“, což zatížilo vztahy USA s tradičními spojenci.

Nový kabinet

Osmapadesátiletý Blinken již v minulosti na ministerstvu zahraničí působil. Začal tam pracovat za vlády prezidenta Billa Clintona a za Obamovy administrativy byl náměstkem šéfa diplomacie Johna Kerryho.

S Bidenem podle New York Times Blinken pracoval skoro 20 let. Byl jeho hlavním poradcem v senátním výboru pro zahraniční vztahy a později, když byl Biden viceprezidentem, byl jeho poradcem pro národní bezpečnost.

My mother taught me to lead with the power of kindness and compassion to make the world a better place. I’ve carried that lesson with me throughout my career in Foreign Service – and, if confirmed, will do the same as Ambassador to the United Nations.

18:23 – 23. 11. 2020

9058 89324

Thomasová Greenfieldová pracovala na ministerstvu zahraničí za Obamovy vlády jako zmocněnkyně pro africké záležitosti. Biden se zavázal, že bude mít rozmanitý kabinet, k čemuž by jmenování černošky Thomasové Greenfieldové přispělo, uvedl server Axios. Tuto jeho snahu podtrhuje také plánovaná nominace Hainesové, jež by se stala první ženou ve své funkci, která vznikla v reakci na teroristické útoky z 11. září 2001 v New Yorku.

Kerry působil jako ministr zahraničí v Obamově vládě mezi lety 2013 a 2017. V roce 2004 rovněž neúspěšně kandidoval na prezidenta proti Georgi Bushovi mladšímu. Mayorkas je právník z kubánskými kořeny, který dříve sloužil jako náměstek ministra vnitřní bezpečnosti.

Yellenová byla první ženou, která usedla do čela centrální banky, kterou vedla mezi lety 214 a 2018. V případě potvrzení do funkce by se stala také prvním člověkem, který by za svou kariéru vedl ministerstvo financí, centrální banku i radu ekonomických poradců Bílého domu.

When I was very young, the United States provided my family and me a place of refuge. Now, I have been nominated to be the DHS Secretary and oversee the protection of all Americans and those who flee persecution in search of a better life for themselves and their loved ones.

19:14 – 23. 11. 2020

16011 152018

Biden se podle listu New York Times chystá povýšit pozici velvyslankyně při OSN na úroveň funkce v kabinetu, čímž získá Thomasová Greenfieldová přístup do Národní bezpečnostní rady. Tam zasedne i Kerry, ačkoliv ho v navrhované pozici nebude muset na rozdíl od řady dalších v pondělí oznámených jmen potvrdit Senát.

V horní komoře přitom před dvojicí hlasování v Georgii plánovaných na začátek ledna zatím není jasné, jaká ze stran tam získá většinu.

per, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme