Umírněný demokrat a favorit primárek. Joe Biden se oficiálně zapojil do boje o Bílý dům

Bývalý americký viceprezident Joe Biden se oficiálně zapojil do boje o Bílý dům. „Základní hodnoty tohoto národa… naše místo ve světě… naše drahá demokracie… vše, co dělá Ameriku Amerikou, je v sázce," napsal Biden na twitteru. „Proto oznamuji svoji kandidaturu na prezidenta Spojených států,“ dodal. Z více než dvaceti demokratických uchazečů je podle průzkumů hlavním favoritem v tzv. primárkách.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 12:39 25. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve svém videu Joe Biden prohlásil, že příští prezidentské volby budou soubojem o duši Spojených států. Mluvil také o demonstracích neonacistů v Charlottesville v roce 2017. Kritizoval současného prezidenta Donalda Trumpa za to, že podle něj vytváří prostor pro růst nenávisti a rasismu v americké společnosti.

O oznámení Bidenovy kandidatury v prezidentských volbách v roce 2020 v primárkách už dříve psala americká média.

Sanders nebo Biden. Průzkum v Iowě ukázal, koho by si demokratičtí voliči přáli v Bílém domě

Číst článek

Deníku New York Times i dalším americkým médiím to potvrdily zdroje demokratické strany, za kterou bude na prezidenta kandidovat.

Bidenovo oficiální oznámení bylo široce očekáváno. A to i přesto, že na amerického prezidenta už dvakrát neúspěšně kandidoval. Důvod? Podle průzkumů se okamžitě stane hlavním favoritem demokratických primárek.

Z čerstvého průzkumu Reuters/Ipsos ve středu vyplynulo, že 24 procent dotazovaných by svůj hlas dalo Bidenovi, 15 procent by jich podpořilo nezávislého senátora Bernieho Sanderse.

Žádný z dalších kandidátů by nezískal více než sedm procent hlasů. Jednadvacet procent respondentů pak uvedlo, že „neví“, pro koho v demokratických primárkách hlasovat. Stranické primárky začnou příští rok v únoru.

Umírněný demokrat

Šestasedmdesátiletý Biden je svými příznivci považovaný za umírněného demokrata, který má šanci v klíčových státech, jako je jeho rodná Pensylvánie, porazit v prezidentské volbě Donalda Trumpa.

,Otřel se o její nos.‘ Bývalého viceprezidenta USA Bidena nařkla další žena z nevhodného chování

Číst článek

Odborníci Bidena považují za zkušeného politika středolevé orientace, který může být dobrou volbou pro demokraty vystrašené radikálně levicovou rétorikou „demokratického socialisty" Sanderse.

V primárkách ale bývalý viceprezident potřebuje získat i podporu ze skupin, do kterých nepatří, tedy mladých demokratů, liberálního křídla strany, žen či menšin.

Kritika Bidena

Začátkem dubna navíc musel Biden po předchozí kritice vysvětloval své chování k ženám. Na začátku dubna přinesl americký deník The New York Times svědectví dvou dalších žen, u kterých Bidenovo příliš důvěrné chování vyvolalo nepříjemné pocity.

Jako první minulý týden o nevhodných dotycích a polibku do vlasů promluvila demokratická politička Lucy Floresová a následně Bidenova někdejší asistentka Amy Lapposová uvedla, že jí před deseti lety sáhl na obličej a otřel se svým nosem o její nos.

Nově se výčet žen rozšířil o Caitlyn Carusoovou a D. J. Hillovou. Nyní 22letá Carusoová tvrdí, že Biden jí položil ruku na stehno, ačkoli se vrtěla, aby vyjádřila svou nevoli.

Devětapadesátiletá spisovatelka Hillová se s Bidenem setkala v roce 2012 na benefici v Minneapolis. Viceprezident jí během společného focení položil na rameno ruku, kterou pak nechal klesat po jejích zádech.

Bernie Sanders

Jan Kaliba, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme