‚Na žádost Trumpa.‘ Američtí poslanci se poprvé sešli kvůli podezření, že Biden zneužil úřad viceprezidenta

V americké Sněmovně reprezentantů poprvé zasedl výbor, který se bude zabývat možným obviněním amerického prezidenta Joea Bidena. Podle republikánů, kteří o Bidenovo obvinění usilují, existuje mnoho důkazů, že současný prezident lhal o podnikání svého syna Huntera Bidena a využíval svou funkci, aby z ní jeho rodina měla prospěch. Podle demokratů jsou tato tvrzení nepodložená, píše agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Biden na tiskové konferenci po jednání (ilustrační foto)

Republikáni se zaměřují ve svých tvrzení především na podnikatelské aktivity Huntera Bidena, současného amerického prezidenta (na snímku) | Foto: Evelyn Hockstein | Zdroj: Reuters

„V průběhu let prezident Bidel lhal Američanům ohledně toho, co věděl a jak se podílel na zkorumpovaných obchodech své rodiny,“ uvedl předseda vyšetřovacího výboru, republikán James Comer.

Podle něj existuje mnoho důkazů, že Biden využil svého úřadu, když byl viceprezidentem v letech 2009 až 2017, aby jeho rodina získala z jeho funkce finanční prospěch.

Syn prezidenta Bidena Hunter čelí třem obviněním. Důvodem je držení zbraně v době, kdy bral kokain

Číst článek

Republikáni se zaměřují ve svých tvrzení především na podnikatelské aktivity Bidenova syna Huntera. Ten podle nich využíval postavení svého otce, když byl Joe Biden viceprezidentem, ve svých podnikatelských aktivitách a demokratický politik o tom údajně věděl.

Demokraté však taková tvrzení odmítají a tvrdí, že republikáni nepředložili žádný pádný důkaz, který by mohl vést k obvinění prezidenta a jeho odvolání z úřadu. „Kdyby republikáni měli nějaký nezpochybnitelný důkaz, tak by ho dnes ukázali,“ uvedl demokratický člen výboru Jamie Raskin.

Podle demokratů republikáni nechali výbor ustanovit na žádost bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který tak chce oslabit Bidena, se kterým by se mohl utkat v příštích prezidentských volbách. Samotný Trump totiž čelí před americkými soudy několika obviněním.

Podle agentury AP se zatím nepodařilo dokázat, že by Biden ve svém stávajícím úřadě či ve svých předchozích funkcích zneužil svých pravomocí nebo že přijal peníze nebo jiné úplatky výměnou za protislužby. Kauza kolem Bidenova synova nastoluje etické otázky, píše agentura AP.

Biden je příliš starý. Před prezidentskými volbami si to myslí tři čtvrtiny amerických voličů

Číst článek

Podle dvou ze čtyř svědků, kteří před výborem předstoupili, je zatím dostatek důkazů pro zahájení vyšetřování, ale nikoliv pro obvinění, píše agentura Reuters. Třetí svědek uvedl, že zatím neviděl věrohodné důkazy, a vyjádřil obavu, že výbor bude podřízen stranickým zájmům.

Čtvrtá svědkyně pak vyjádřila názor, že ministerstvo spravedlnosti, které zodpovídá i za obžalobu, jednalo ohledně Huntera Bidena „v rukavičkách“.

Výbor bude moci na konci formulovat obvinění proti stávajícímu prezidentovi. Není však zcela jisté, že ho pak schválí i plénum Sněmovny reprezentantů, kde mají republikáni jen těsnou většinu.

I někteří republikánští zákonodárci mají totiž pochybnosti o počínání svých kolegů, o ustavení výboru usilovali především představitelé radikálnějšího křídla. Za velmi nepravděpodobnou pak agentury označují možnost, že by Biden musel předčasně skončit v úřadě. O obvinění a sesazení prezidenta by totiž rozhodoval Senát, kde mají demokraté většinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme