Biden k OSN: Spolupracujme rychle a jednotně. Čelíme pandemii, klimatické krizi a porušování lidských práv

Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly propojené více než nyní. S takovým vzkazem v úterý vystoupil na Valném shromáždění Organizace spojených národů americký prezident Joe Biden. Svět podle něj musí postupovat rychle a jednotně, aby zastavil pandemii covidu-19, „klimatickou krizi“ a porušování lidských práv.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Biden vystoupil na 76. Valném shromáždění Organizace spojených národů

Biden v úterý promlouval k Valnému shromáždění Organizace spojených národů poprvé od nástupu do Bílého domu, kde v lednu vystřídal Donalda Trumpa | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Za sílícího napětí mezi Washingtonem a Pekingem také uvedl, že Spojené státy si nepřejí novou studenou válku.

„Náš vlastní úspěch je svázán s úspěchy ostatních. Abychom zajistili výsledky pro náš vlastní lid, musíme také být silně v kontaktu se zbytkem světa,“ řekl americký prezident. „Naše bezpečí, naše prosperita a samotné naše svobody jsou, podle mě, propojené víc než kdy dřív. A proto musíme spolupracovat víc než kdy dřív,“ pokračoval.

Biden v úterý promlouval k Valnému shromáždění Organizace spojených národů poprvé od nástupu do Bílého domu, kde v lednu vystřídal Donalda Trumpa. Podle deníku The New York Times přišel jeho prezidentský debut v momentě „silných nových pochybností“ ohledně jeho slibu vrátit Spojené státy do pozice lídra na mezinárodní scéně.

Opuštění Afghánistánu a pandemie

Jedním z důvodů je nedávné chaotické ukončení americké vojenské mise v Afghánistánu, kde se po dvaceti letech ujalo moci radikální hnutí Tálibán.

Opozice uvnitř demokratické strany ohrožuje Bidenovy reformy

Číst článek

Biden v této souvislosti řekl, že Washington po období „neúprosné války“ zahajuje „éru neúprosné diplomacie“ a že použití vojenské síly by pro Spojené státy mělo být vždy až tou poslední možností.

„Mnohé z našich největších obav dnes nemají řešení v síle zbraní,“ uvedl Biden. Spojené státy podle něj hodlají využívat rozvojové pomoci a „investovat do nových způsobů, jak pozvednout lidi po celém světě“.

V této souvislosti prezident zmínil i pandemii covidu-19 a následně avizoval, že Spojené státy ve středu oznámí „dodatečné závazky“ na podporu boje proti koronaviru. Připomenul při tom, že jeho země dosud rozeslala do zahraničí přes 160 milionů dávek vakcín proti nemoci covid-19.

Klimatické cíle

Biden se poté věnoval i „klimatické krizi, která nemá hranice“. Od odborníků prý slyší, že se svět rychle blíží do bodu, z něhož už není návratu.

Vyzval lídry z celého světa, aby na listopadovou klimatickou konferenci v Glasgow přišli s „nejvyššími možnými ambicemi“ a také oznámil, že bude prosazovat další zdvojnásobení amerických příspěvků na podporu ekologické transformace v rozvojových zemích.

Spojené státy si letos na jaře vytyčily nový klimatický cíl, kterým je pokles emisí skleníkových plynů do konce dekády o 50 až 55 procent ve srovnání s rokem 2005.

Podle analýzy, kterou v pátek publikovala Organizace spojených národů, ovšem při dodržení aktuálně platných národních cílů svět do roku 2030 ani zdaleka neomezí emise do takové míry, jaká je potřebná k odvrácení katastrofálních následků změny klimatu.

Biden v úterý uvedl, že v ekologických i dalších otázkách jsou Spojené státy připraveny spolupracovat s každou zemí, která usiluje o mírové řešení problémů.

Ve svém projevu přímo nezmínil Čínu, jeho slova o nové studené válce ovšem zjevně souvisela s napjatými vztahy s Pekingem. Spojené státy podle Bidena nechtějí vidět svět rozdělený do „pevných bloků“, budou ovšem „energicky soutěžit a vést svými hodnotami a silou“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme