Amerika je zpátky, prohlásil Biden a představil klíčové členy svého kabinetu. Nechybí ženy ani menšiny

Dosavadní americký prezident Donald Trump v pondělí pověřil svůj tým a úřady, aby zahájily předání moci vítězi listopadových voleb Joeu Bidenovi. Ten na úterní tiskové konferenci představil prvních šest členů svého kabinetu. Média si všímají pestrosti výběru - jsou v něm zastoupeni muži i ženy, stejně tak menšiny. „Tito lidé jsou zkušení a prověření krizí a stejně tak jsou nápadití a inovativní,“ řekl Biden.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Biden na tiskové konferenci představil první ministry svého kabinetu

Joe Biden na tiskové konferenci představil první ministry svého kabinetu | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Zvolený americký prezident v úterý představil šest klíčových členů svého budoucího kabinetu. Server BBC poukazuje na rozmanitost kabinetu – jak genderovou, tak i rasovou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo usedne v kabinetu nového prezidenta USA Joa Bidena? Poslechněte si příspěvek Jana Kaliby

„Je to tým, který je odrazem skutečnosti, že Amerika je zpátky, připravená vést svět, ne se z něj stahovat," prohlásil Biden na konferenci.

Podle CNN jeho slova „Amerika je zpátky“ odrážejí odhodlání stát se opět světovým lídrem v zahraniční politice, a opakem reaguje na Trumpovo známé „Amerika na prvním místě“.

Na post ministra zahraničních věcí Joe Biden vybral již dříve zmiňovaného Antonyho Blinkena. Ten je v diplomatickém světě známý tím, že má velice kladný vztah k Evropě a je silným zastáncem transatlantických vztahů. Mluví navíc plynně francouzsky.

America is back.

19:45 – 24. 11. 2020

86360 1507385

Podle serveru Politico vychází Blinken z opakující se mantry: Spojené státy by měly spolupracovat se svými spojenci v rámci mezinárodních smluv a organizací.

Bývalý ministr zahraničí Spojených států John Kerry povede úsilí nadcházející administrativy v boji proti změně klimatu. BBC připomíná, že byl jedním z předních architektů pařížské dohody o klimatu, od níž prezident Trump odstoupil. Kerry na tiskové konferenci kvitoval Bidenovu iniciativu hned první den v úřadu se znovu připojit ke klimatické dohodě z roku 2015.

Pensylvánie patří Bidenovi, oznámil guvernér. Úřady klíčového státu oficiálně potvrdily výsledky voleb

Číst článek

Jména jako Antony Blinkem pro pozici ministra zahraničí nebo John Kerry pro nově zřízenou funkci pověřence pro boj se změnou klimatu si Bidenovi příznivci chválí coby návrat kompetence do Bílého domu. Z trumpovských pozic naopak zaznívá kritika, že se vrací washingtonský establishment, proti kterému současný prezident Trump bojoval se sloganem „Vysušme bažinu“.

Poradcem Bílého domu pro národní bezpečnost byl jmenován Jake Sullivan. Během druhého funkčního období prezidenta Baracka Obamy působil Sullivan jako poradce pro národní bezpečnost tehdejšího viceprezidenta Bidena.

Gender a rasa

Média si všímají důrazu na zastoupení žen. Na post ředitelky tajných služeb si Biden vybral Avril Hainesovou. Bývalá zástupkyně ředitele CIA bude vůbec první ženou v tomto úřadě.

Dlouholetá diplomatka Linda Thomas-Greenfieldová by se pak měla stát americkou velvyslankyní při OSN. I ona působila v Obamově administrativě, mimo jiné na pozici asistentky ministra zahraničí pro africké záležitosti v letech 2013 až 2017.

Své místo mají v Bidenově kabinetu také zástupci etnických menšin. Vedle viceprezidentky Kamaly Harrisové v něm usedne i Alejandro Mayorkas, který by měl být ministrem pro vnitřní bezpečnost.

Návratilci z Obamovy administrativy. Biden oznámil první posty ve svém zahraničněpolitickém týmu

Číst článek

Za povšimnutí stojí také jeho prvenství – je totiž prvním mužem latinskoamerického původu, který bude tuto funkci zastávat. Předtím působil jako náměstek ministra vnitřní bezpečnosti za vlády prezidenta Baracka Obamy.

Všechny Bidenovy nominanty - s výjimkou Kerryho a Sullivana - musí do funkcí potvrdit Senát, o jehož složení ještě není rozhodnuto. Už teď je ale z reakcí jasné, že republikánští senátoři nejsou z výběru příliš nadšeni. Vadí jim především zastoupení bývalých aktérů Obamovy administrativy.

Předávání moci

Proces takzvaného předávání prezidentské moci začal poté, co s ním v noci na úterý souhlasil dosluhující prezident Donald Trump.

Ten ale stále odmítá uznat porážku. Řekl, že Obecná správa služeb (GSA), která dohlíží na předání, musí „dělat, co je třeba“, ale nadále opakuje nepodložená tvrzení, že volby 3. listopadu byly „zmanipulované“.

Bílý dům přesto v úterý svolil, aby nastávající prezident Biden obdržel každodenní zprávu od tajných služeb, kterou dostává současná hlava státu.

Podle Bidena je zatím součinnost ze strany úředníků Trumpovy vlády přívětivá a nečeká, že by se to změnilo. Donald Trump osobně s ním ale nemluvil.

aur, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme