PŘEHLEDNĚ: Co přineslo Bidenovo zvolení? Trumpovy stížnosti, oslavy v ulicích i ‚tiskovku‘ u krematoria

Joe Biden během svého projevu ve Wilmingtonu. | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Světové agentury a velká média v sobotu na základě svých propočtů vyhlásily kandidáta demokratů Joea Bidena 46. prezidentem Spojených států. Od té doby však vášně a emoce, které vyhrocené volby provázely, neutichly. Donald Trump i nadále odmítá uznat porážku, zatímco příznivci jeho oponenta slaví v ulicích a světoví politici Bidenovi a jeho viceprezidentské kandidátce Kamale Harrisové gratulují.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trump výsledky neuznává

Donald Trump nadále odmítá uznat výsledky prezidentských voleb a nepřipouští si, že prohrál. Poté, co většina médií vyhlásila Bidenovo vítězství, si na svém twitterovém účtu znovu postěžoval na údajné volební podvody, přičemž sociální síť jeho prohlášení opět rychle označila za sporné a skryla je.

Kromě tweetů o tom, že mu demokraté volby ukradli či že korespondenční hlasování provázely manipulace, na sociální síť napsal, že „tyto volby o hodně vyhrál“.

Mnoho předních představitelů Republikánské strany Bidena také stále neuznalo vítězem voleb a nepovažují souboj za ukončený.

„Média mohou vyhlásit vítěze voleb, ale nenáleží jim rozhodovat o tom, zda jsou tvrzení o porušených volebních zákonech a nesrovnalostech pravdivá,“ reagoval senátor Marco Rubio.

The media can project an election winner, but they don’t get to decide if claims of broken election laws & irregularities are true

That’s decided by the courts, and on the basis of clear evidence and the law

02:42 – 08. 11. 2020

13574 52372

Agentura AP s odvoláním na nejmenované zdroje z okolí prezidenta napsala, že se neočekává, že by šéf Bílého domu volební porážku uznal. Takový krok není nicméně pro Bidenův nástup do čela země nutný.

Oslavy v ulicích

Masy Bidenových příznivců vyšly oslavovat do ulic vítězství. Ve velkém počtu se lidé shromáždili i u Bidenovy budoucí rezidence Bílého domu, kde slavili poblíž bezpečnostního plotu, který byl vztyčen před volbami. Někteří obyvatelé Washingtonu vítali výsledek voleb také klaksony aut a motocyklů.

Oslavy propukly i v New Yorku. Na Manhattanu vybíhali lidé z domů, tančili a nadšeně se zdravili s neznámými. Podobné scény byly k vidění v Harlemu, kde se ke klaksonům přidávaly i kravské zvonce.

Spontánní shromáždění byla k vidění i v dalších městech, jako je San Francisco či Filadelfie, které patří k baštám demokratů. V Atlantě ve státě Georgia se po oznámení Bidenova vítězství ozývalo nadšené skandování a dělobuchy ve čtvrti East Atlanta Village, kde mají také převahu demokraté. Naštěstí se zatím nepotvrdily obavy z násilí.

Biden & Harrisová

Biden v projevu poděkoval voličům za přesvědčivé vítězství, zavázal se být prezidentem jednoty, který bude zastupovat všechny Američany a obnoví duši USA. Jako své programové priority vytyčil Joe Biden boj s pandemií covidu-19, klimatické změny a vypořádání se se zakořeněným rasismem ve Spojených státech.

„Zavazuji se být prezidentem, který nechce rozdělovat, ale spojovat. Máme možnost porazit beznaděj a vybudovat národ prosperity a smyslu. Zvládneme to. Já vím, že to dokážeme. Dlouho jsem hovořil o bitvě za duši Ameriky. Musíme obnovit duši Ameriky,“ řekl Biden.

Před Bidenem krátce vystoupila jeho viceprezidentská kandidátka Kamala Harrisová, která bude první ženou v podobně vysoké funkci v historii USA. Ve volbách šlo podle ní o duši Spojených států, přičemž země je nyní na prahu nových dní. Bidena označila za „léčitele a sjednotitele“ a „prezidenta pro všechny Američany“.

Dodala rovněž, že je sice první ženou ve vysokém exekutivním postu, není však rozhodně poslední. „Možná mohu být první ženou v této funkci. Ale nebudu poslední. Protože každá malá holčička, která dnešní večer sleduje, vidí, že toto je země možností,“ uvedla Harrisová.

Světoví lídři gratulují

Bidenovi od sobotního večera gratulují světoví politici. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že se těší na vzájemnou spolupráci s Bidenem, kterého označil za velkého přítele Izraele. Netanjahu platí za velkého spojence dosavadního prezidenta Trumpa, tomu vzápětí poděkoval.

S gratulacemi přišli slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, německá kancléřka Angela Merkelová i jihokorejský prezident Mun Če-in či japonský premiér Jošihe Suga, který pogratuloval Bidenovi i Harrisové a vyjádřil naděje ohledně dalšího posílení japonsko-americké aliance. Indický premiér Nárendra Módí zvláště ocenil viceprezidentskou kandidátku Harrisovou, jejíž matka přišla do USA z Indie.

Congratulations @Joe Biden. I wish you & the American people strength to face challenges ahead of us. We share the same values of freedom, democracy and cooperation, which make our Transatlantic partnership unique and our unity strong.

21:59 – 07. 11. 2020

442 5678

Venezuelský prezident Nicolás Maduro prohlásil, že je jeho země připravena na dialog s vládou Spojených států. Caracas přitom s Washingtonem přerušil loni diplomatické styky poté, co Trumpova vláda uznala prozatímního prezidenta země Juana Guaidóa.

Mexická hlava státu Andrés Manuel López Obrador se vyjádřil v tom smyslu, že je třeba se neunáhlit s gratulacemi. „Počkáme, dokud nebudou vyřešeny právní otázky. Nechceme to brát na lehkou váhu,“ uvedl podle AFP.

Gratulace Bidenovi dosud nepřišly ani od ruského prezidenta Vladimira Putina, severokorejského vůdce Kim Čong-una, tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, brazilského prezidenta Jaira Bolsonara či od slovinského premiéra Janeze Janši.

Ten totiž ve středu ráno, když se sčítání vyvíjelo pro dosavadního amerického prezidenta, Trumpovi popřál ke znovuzvolení. V neděli odpoledne pouze tweetoval o tom, že Spojené státy jsou strategickým partnerem Slovinska nehledě na to, ze které strany hlava státu pochází.

#US 🇺🇸is our strategic partner. All the @Slovenian Government I have led have built close, friendly relations 🇸🇮🇺🇸. No matter which party the U.S. president was from. Nothing will change in the future.

14:44 – 08. 11. 2020

98 619

Babiš a Zeman

Američtí voliči podle českého prezidenta Miloše Zemana vyjádřili vůli ke změně. Český prezident v gratulačním dopise Bidenovi také uvedl, že věří ve spolupráci, nikoli ekonomické restrikce USA vůči Evropě, se kterými dlouhodobě a hluboce nesouhlasí.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) se podle svého vyjádření těší na všestrannou a přátelskou spolupráci s novým americkým prezidentem. Je podle něj důležité, aby se Biden aktivně přihlásil ke spojeneckým závazkům a usiloval o uzavření obchodní dohody s Evropskou unií, napsal v sobotu na twitteru, kde český premiér vystupuje v červené „trumpovské“ kšiltovce.

V neděli na sociální síti zveřejnil Babiš příspěvek, ve kterém zmiňuje svou inspiraci Donaldem Trumpem. „Často jsem s ním nesouhlasil, hlavně s jeho vystupováním, ale s čím souhlasím naprosto, je silný národní stát, který není pod vlivem žádné velmoci. A taky s bojem proti ilegální migraci,“ uvedl Babiš.

Na dnešní Čau lidi jsem si vzal čepici Silné Česko, ke které mě inspiroval Trump. Často jsem s ním nesouhlasil, hlavně s jeho vystupováním, ale s čím souhlasím naprosto, je silný národní stát, který není pod vlivem žádné velmoci. A taky s bojem proti ilegální migraci.

14:52 – 08. 11. 2020

20 603

Tečka u krematoria?

„Obří tisková konference dnes ve Filadelfii ve Four Seasons Total Landscaping,“ napsal na twitterovém účtu v sobotu Donald Trump. V té době ještě výsledky vyhlášeny nebyly, podle všeho mělo jít o další prezidentův tiskový brífink, během kterého Trump poukáže na nelegitimitu voleb a bude vyžadovat zastavení sčítání korespondenčních hlasů.

Místo filadelfského luxusního hotelu Four Seasons, kde by se dala čekat tisková konference prezidenta USA, však adresa skrývala zapadlý kout města mezi parkovištěm, krematoriem a obchodem s erotickým zbožím.

Prezident se nakonec skutečně neukázal, tisková konference jeho týmu a právníků za účasti novinářů ale na zmíněném místě skutečně proběhla. Ve stejnou dobu ale agentury informovaly o Bidenově vítězství v Pensylvánii a tím i v celých Spojených státech.

I could write jokes for 800 years and I'd never think of something funnier than Trump booking the Four Seasons for his big presser, and it turning out to be the Four Seasons Total Landscaping parking lot between a dildo store and a crematorium.

04:09 – 08. 11. 2020

43213 188858

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme