‚Čas vyléčit Ameriku.‘ Biden se prohlásil za vítěze voleb a zavázal se ke spojování společnosti

Joe Biden poděkoval voličům za přesvědčivé vítězství v amerických prezidentských volbách. Učinil tak v prvním vystoupení poté, co si podle amerických médií zajistil většinu ve sboru volitelů, který o příští hlavě státu formálně rozhodne. Zavázal se být prezidentem jednoty, který bude zastupovat všechny Američany a obnoví duši USA.

Wilmington (Aktualizováno: 9:49 8. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jako své programové priority vytyčil Joe Biden boj s pandemií covidu-19, klimatické změny a vypořádání se se zakořeněným rasismem ve Spojených státech.

Zažil rodinné tragédie i dvě neúspěšné kandidatury. Kdo je Joe Biden, 46. prezident Spojených států?

Číst článek

„Lid tohoto národa promluvil. Dal nám jasné vítězství, přesvědčivé vítězství,“ řekl Biden ve městě Wilmington ve svém domovském státu Delaware čtyři dny po uzavření volebních místností.

„Zavazuji se být prezidentem, který nechce rozdělovat, ale spojovat,“ pokračoval 77letý demokrat, který si dnes podle projekcí médií zajistil křeslo v Bílém domě díky vítězství v Pensylvánii, kde při sčítání hlasů dlouho zaostával za svým soupeřem a současných prezidentem Donaldem Trumpem. Máme možnost porazit beznaděj a vybudovat národ prosperity a smyslu. Zvládneme to. Já vím, že to dokážeme. Dlouho jsem hovořil o bitvě za duši Ameriky. Musíme obnovit duši Ameriky.

„Rozumím vašemu zklamání dnes večer. Sám jsem prohrál několik voleb. Ale pojďme si nyní dát navzájem šanci,“ vyzval podporovatele Trumpa, který v rozporu se zvyklostmi stále Bidenovo vítězství neuznal a výsledky voleb v několika státech právně napadl. „Je na čase nechat stranou drsné řeči, ubrat plyn, vzít se znovu v potaz, navzájem se znovu poslouchat. Teď je čas vyléčit Ameriku,“ dodal s tím, že si Američané přejí, aby spolu demokraté a republikáni spolupracovali.

‚Léčitel a sjednotitel‘

Demokrat pak uvedl, že chce hned v pondělí jmenovat tým vědců a dalších expertů, kteří by měli navrhnout strategii jeho budoucí administrativy pro boj s koronavirem.

Bidenovo volební vítězství vyvolalo spontánní oslavy. V ulicích se tančilo, lidé bouchali šampaňské

Číst článek

Potvrdil rovněž svoje dřívější prohlášení, že se jako prezident chystá zaměřit na boj s klimatickou změnou, obnovu ekonomiky a potlačení systémového rasismu v USA. Jeho budoucí vláda by pak podle jeho slov měla reflektovat etnické složení Spojených států.

Před Bidenem na pódiu krátce vystoupila jeho viceprezidentská kandidátka Kamala Harrisová, která bude první ženou v podobně vysoké funkci v historii USA. Ve volbách šlo podle ní o duši Spojených států, přičemž země je nyní na prahu nových dní. Bidena označila za „léčitele a sjednotitele“ a prezidenta pro všechny Američany“.

Dodala rovněž, že je sice první ženou ve vysokém exekutivním postu, není však rozhodně poslední. „Možná mohu být první ženou v této funkci. Ale nebudu poslední. Protože každá malá holčička, která dnešní večer sleduje, vidí, že toto je země možností,“ uvedla Harrisová.

Dcera imigrantů, Trumpova kritička. Harrisová bude první ženou ve funkci viceprezidentky

Číst článek

Budoucí viceprezidentka Spojených států ve svém projevu zmínila i svou matku, která se do USA přistěhovala ve velmi mladém věku. Když sem přijela z Indie, když jí bylo 19 let, asi si tento moment nepředstavovala. Ale hluboce věřila v Ameriku, kde je moment jako tento možný, uvedla Harrisová.  „A tak na ni myslím a na všechny ty generace žen - černošek. Na asiatky, bělošky, ženy z Latinské Ameriky i původní indiánky, které vydláždily cestu k tomuto momentu. Ženy, které bojovaly a obětovaly toho tolik pro rovnoprávnost, svobodu a spravedlnost pro všechny, včetně černošek, které jsou příliš často přehlíženy, ale tak často dokazují, že jsou hlavní oporou naší demokracie.“

Barbora Novotná, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme