‚Bude to mít následky.‘ Americký prezident odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu

Americký prezident Joe Biden se vyjádřil po mezinárodní vlně kritiky k postupu úřadů proti migrantům z tábora na jihu Texasu a uvedl, že na sebe v tomto směru bere zodpovědnost. Odsoudil při tom nedělní zásah jezdecké jednotky pohraniční stráže, který označil za ostudu. S odkazem na současné vyšetřování oznámil, že ‚to bude mít následky‘. Tábor u města Del Rio, kde v posledních dnech pobývaly tisíce lidí z Haiti a dalších zemí, je nyní prázdný.

Washington D.C. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden (Ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Americký prezident vývoj okomentoval v odpovědi reportérce, která nedávné dění na americko-mexické hranici označila za chaos a Bidenovi připomenula, že před loňskými volbami sliboval obnovení ‚morální pověsti‘ Spojených států a konec tvrdé imigrační politiky tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa.

„Selhal jste s tímto slibem? Tohle se děje pod vaším dozorem,“ uvedla novinářka. 

„Samozřejmě, že na sebe beru zodpovědnost, jsem prezident,“ reagoval Biden. Následně kritizoval zásah pohraničníků na koních, kteří se v neděli u řeky Rio Grande postavili do cesty migrantům přicházejícím z Mexika. Novináři pak zachytili, jak jezdci některé běžence tmavé pleti nahánějí po břehu a jak nejméně jeden z nich zastrašuje přítomné svými otěžemi.

,Jsme odhodlaní najít správnou cestu.` USA představila cesty boje s migrací ze Střední Ameriky

Číst článek

„Je to nehorázné. Slibuji vám, že ti lidé za to zaplatí,“ prohlásil Biden. „Probíhá vyšetřování a bude to mít následky. Bude to mít následky. Je to ostuda, ale je to i víc než ostuda. Je to nebezpečné, je to špatně. (...) Jednoduše tohle nejsme my,“ pokračoval.

Jeho vláda ovšem nečelí kritice jen kvůli incidentu u Rio Grande, ale i kvůli využívání opatření z Trumpovy éry k okamžitým deportacím migrantů zpět do jejich domovských zemí. V případě tábora u texaského města Del Rio tvořili většinu z původních skoro 15 000 migrantů lidé z Haiti a úřady už nejméně 1 400 z nich poslaly v letadlech zpět.

Jejich vlast přitom trápí extrémní chudoba a mocenská krize, kterou prohloubil červencový atentát na prezidenta Jovenela Moïseho.

Nelidské vyhošťování

Za hromadné deportace na Haiti vládu kritizoval kromě jiných lídr Bidenovy Demokratické strany v americkém Senátu Chuck Schumer. Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi zase upozornil, že postup amerických úřadů může být v rozporu s mezinárodním právem. Ve středu na svůj post rezignoval zvláštní vyslanec USA na Haiti Daniel Foote, který v rezignačním dopise vyhošťování označil za ‘nelidské‘.

Na texaské hranici táboří přes 13 000 migrantů. Bílý dům chce urychlit jejich vyhoštění

Číst článek

Americké úřady zároveň část haitských migrantů zadržených u texaského pohraničního tábora pouští na americké území. Další nejméně stovky běženců se odebraly zpět do Mexika kvůli obavě z nuceného odletu zpět do vlasti.

Podle agentury AP migranti v předchozích dnech proudili opačným směrem i v důsledku dezinformací na sociálních sítích a nepochopení imigrační politiky současné americké administrativy.

V táboře pod mostem spojujícím texaské Del Rio a mexické město Ciudad Acuña už dnes (pozn. red. v pátek) nikdo nezůstával, oznámil na tiskové konferenci starosta z americké strany Bruno Lozano.

Odchod migrantů podle AP označil za výtečnou zprávu. Ještě ve středu večer federální ministerstvo vnitřní bezpečnosti počet lidí v táboře odhadovalo na pět tisíc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme