Tímhle tempem bude vakcinace Američanů trvat roky, ne měsíce, kritizoval Biden Trumpův kabinet

Nadcházející prezident Spojených států Joe Biden při úterním projevu věnovaném koronavirové krizi uvedl, že Američané mají patrně nejtěžší fázi pandemie stále ještě před sebou. Vládě dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa vytknul, že vakcinace obyvatelstva postupuje příliš pomalu, uvedly agentury Reuters a DPA.

Wilmington (USA) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvolený americký prezident Joe Biden

Zvolený americký prezident Joe Biden | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

„Příštích několik týdnů a měsíců bude velice těžkých, bude to těžká fáze pro naši zemi. Možná nejtěžší v celé pandemii,“ řekl Biden v projevu ze svého domovského Wilmingtonu ve státě Delaware. „Vím, že se to obtížně poslouchá, ale je to pravda,“ dodal.

Zároveň slíbil Američanům, že po svém nástupu do úřadu prezidenta 20. ledna využije svých pravomocí, aby urychlil výrobu vakcíny a ochranných pomůcek potřebných k boji proti pandemii covidu-19.

Začátkem prosince si Biden veřejně předsevzal, že za prvních 100 dní v úřadu dostane vakcínu ke 100 milionům Američanů.

‚Potřebují jistotu, že nebudou pokusnými králíky.‘ Afroameričané častěji váhají s očkováním proti viru

Číst článek

Současné vládě Biden vyčetl, že je pozadu s plněním plánu imunizace obyvatelstva. Podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) do pondělka dostalo vakcínu přes 2,1 milionu lidí, Trumpova vláda přitom podle televize CNN uváděla jako cíl naočkování 20 milionů lidí do konce roku.

Tímto tempem „potrvá vakcinace amerického obyvatelstva roky, ne měsíce“, řekl Biden. „Jak jsem se už dlouho obával a varoval, úsilí o distribuci a aplikaci vakcíny nepostupuje tak, jak by mělo,“ dodal.

‚Všichni se jen snažíme přežít.‘ Majitel restaurace ve Washingtonu rozjel projekt veřejných ledniček

Číst článek

Demokratický politik opět požádal Američany, aby dodržovali opatření proti šíření koronaviru, jako je nošení roušky či udržování bezpečného fyzického odstupu mezi lidmi. Vyzval je také, aby se nechali co nejdříve očkovat. Sám si nechal dát vakcínu již začátkem minulého týdne.

Nákaza koronavirem se za dobu jeho šíření ve Spojených státech potvrdila u téměř 19,5 milionů lidí, což je v absolutním měřítku zdaleka nejvíce na světě. Přes 337 000 lidí s covidem-19 v USA zemřelo, vyplývá ze statistiky Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).

Zatímco počty hlášených případů i souvisejících úmrtí po začátku vánočních svátků znatelně klesly, nápor na americké nemocnice nepolevuje. V pondělí počet pacientů s covidem-19 v amerických nemocnicích dosáhl nejvyšší hodnoty za dobu pandemie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme