Biden věří ve výhru, za vítěze se neprohlásil. ‚Soudní řízení teprve začínají,‘ napsal Trump

Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden je přesvědčen, že v prezidentských volbách zvítězí se ziskem jasné většiny hlasů. Uvedl to ve svém projevu k národu, za vítěze hlasování se ale ještě neprohlásil.

Wilmington (Aktualizováno: 8:47 7. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demokrat Joe Biden | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Joe Biden ve svém proslovu připomněl, že nad svým republikánským sokem Donaldem Trumpem vede v klíčových státech Arizoně a Nevadě a míří k vítězství také v Pensylvánii.

Trumpovi příznivci protestují ve Filadelfii proti dalšímu sčítání. Opožděné hlasy považují za neplatné

Číst článek

Američanům slíbil, že se od „prvního dne“ v prezidentské funkci bude věnovat boji s pandemií nemoci covid-19. Situace je v tomto ohledu ve Spojených státech podle něj znepokojující.

USA mají nejvíc nakažených koronavirem i nejvíc úmrtí pacientů s covidem na světě. Kromě pandemie se chce Biden věnovat i obnově ekonomiky, těžce postižené koronavirovou krizí, klimatickým změnám či systémovému rasismu.

Biden zatím podle sondážní agentury Edison Research vede poměrem 253 hlasů takzvaných volitelů ku 214 ve prospěch Trumpa. Na zisk prezidentské funkce je potřeba hlasů 270.

Biden pronesl svůj první projev poté, co se dostal do vedení v Pensylvánii a Georgii.

Vyzval k dopočítání a slíbil, že platný hlas každého Američana bude započítán. Čišelo z toho, že je prezidentem, jen to nechce říct.

Ty další kontrasty se sem nevejdou.

05:07 – 07. 11. 2020

30

V proslovu Biden prohlásil, že Američané „si vybrali změnu“ a že je na dobré cestě získat 300 hlasů volitelů. Zároveň požádal občany o trpělivost při sčítání hlasů a vyzval je, aby odložili hněv. „Politické strany jsou možná soupeři, ale ne nepřátelé,“ řekl.

Šéf Bílého domu Donald Trump před tím varoval svého soupeře , aby se neprohlašoval za vítěze hlasování. Biden podle většiny celostátních amerických médií míří k vítězství.

Článek pokračuje pod inline reportáží:

Podle přehledu agentury Reuters jsou ke zveřejnění výsledku nejblíže v Georgii, kde v pátek sečetli již 99 procent hlasů. Biden tam v průběhu uplynulého dne získal nepatrný náskok, když mu voliči zatím dali 49,4 procenta, Trumpovi 49,3 procenta. Také v Pensylvánii se situace obrátila v Bidenův prospěch - po sečtení 96 procent hlasů získával 49,5 procenta, nynější prezident 49,2 procenta.

V Nevadě bylo po sečtení 93 procent hlasů rovněž ve vedení Biden s 49,8 procenta oproti 48 procentům Trumpa. Bývalý viceprezident USA měl navrch i v Arizoně, kde sečetli 94 procent hlasů - Bidenova podpora činí 49,8 procenta, Trumpova 48,7 procenta.

Joe Biden by se neměl chybně prohlašovat za vítěze hlasování. Stejnou věc bych mohl tvrdit i já. Soudní řízení teprve začínají, napsal Trump na twitteru.

Trump se označil za vítěze voleb již krátce po skončení úterního hlasování a v následujících dnech opakovaně obvinil demokraty z volebních podvodů. Trump a jeho kampaň nyní spoléhají na soudy, na které se kvůli údajným nesrovnalostem obrátili už v několika státech.

bej, aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme