Biden nabídl Sandersovi smír. Chce odvrátit rozkol radikálů a centristů uvnitř Demokratické strany

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden nabídl smír svému hlavnímu stranickému rivalovi Berniemu Sandersovi, jehož levicové názory, na americké poměry radikální, pohoršovaly hlavní proud demokratů. Oba se dohodli, že Sanders si ponechá část volitelů získaných během primárek, o něž by podle pravidel po odstoupení z volebního boje přišel. Biden se příměřím snaží zažehnat vnitrostranický rozkol, který by mohl demokraty poškodit.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Biden a Bernie Sanders

Joe Biden a Bernie Sanders | Foto: Mike Blake/Lucas Jackson | Zdroj: Reuters

Sanders byl hlavním Bidenovým soupeřem v zápase o nominaci na prezidentskou kandidaturu. Z boje nakonec počátkem dubna jako poslední Bidenův soupeř odstoupil a svého soka v předpokládaném souboji s Donaldem Trumpem o prezidentský úřad podpořil.

Delegáty srpnového nominačního sjezdu, které získal v dosavadních primárkách, se ale rozhodl si ponechat, aby posílil své pozice ve straně.

Hillary Clintonová podpořila prezidentskou kandidaturu Joea Bidena, slíbila mu pomoc

Číst článek

Podle nominačních pravidel demokratů by ale měl kandidát, který z boje odstoupí, ztratit třetinu dosud zvolených delegátů pro nominační sjezd.

Tito delegáti by na sjezdu měli automaticky podpořit vítězného kandidáta, tedy Bidena. Ve čtvrtek ale Biden Sanderse ujistil, že i když z boje odstoupil, může si všechny delegáty ponechat.

Podle amerických médií se Biden chce vyhnout problémům z minulých voleb, kdy se v nominačním boji Sanders postavil Hillary Clintonové. Jejich zápas trval dlouhé měsíce a stranu vážně poznamenal. Clintonové se pak nepodařilo v prezidentských volbách získat na svou stranu Sandersovy voliče a souboj s Trumpem prohrála.

Sanders v minulých dnech podle televize Fox News vytvořil ze svých spolupracovníků zvláštní tým, který se má zapojit do Bidenovy prezidentské kampaně. Slibuje si od toho, že v Bidenově programu nebudou chybět levicová témata, která Sanders prosazuje. Jde hlavně o bezplatné školství a široce založený program zdravotního pojištění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme