Biden je sice přesvědčený euroatlantista, ale největší práci musí odvést Evropa sama, glosuje analytik

Prezident USA Joe Biden dorazil do Evropy. Jednal s britským premiérem Borisem Johnsonem, zúčastní se summitu G7, summitu NATO a promluví i s představiteli Evropské unie nebo ruským prezidentem. „To, co může Biden udělat pro posílení transatlantických vztahů, má jednu vadu – největší práci musí odvést Evropa sama,“ říká analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky se zaměřením na transatlantické vztahy a politiku USA Petr Boháček.

Tento článek je více než rok starý.

Speciál Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden

Americký prezident Joe Biden | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Tolik Evropě nakloněného prezidenta už možná Spojené státy v budoucnu mít nebudou,“ varuje ve speciálu Českého rozhlasu Plus. Je totiž třeba mít na paměti, že centrum světové ekonomiky a geopolitiky se pravděpodobně přesune do oblasti Asie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropa má příležitost posílit transatlantické vztahy, tak nakloněného prezidenta už USA mít nemusí

„Takto přesvědčený euroatlantista už v Bílém domě nemusí být. Všechno bude vnímáno daleko pragmatičtěji, a pokud Evropa nebude schopná prokázat pragmatický přínos pro USA, tak bude vazba oslabovat,“ myslí si analytik.

V Ženevě má proběhnout setkání s Bidenovým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Od podepisování smlouvy START mezi tehdejšími prezidenty Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem před deseti lety v Praze ale došlo k různým zlomům, upozorňuje bezpečnostní analytik a bývalý státní tajemník pro Evropskou unii Jiří Schneider.

Český vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) jako místo setkání americké hlavy státu s tou ruskou navrhl znovu Prahu, ta už ale není zajímavým místem pro jednání, tvrdí Schneider.

„Tehdy jsme se snažili být aspoň něčím zajímaví… Teď ale mezinárodní postavení České republiky odpovídá naší velikosti a z hlediska světového i malosti našich státníků.“

Třicet let po skončení studené války je podle bezpečnostního analytika zahraniční politika daleko méně přehledná. Svět už se totiž nedělí na dva bloky – na ty dobré a špatné.

Hosté speciálu

  • Petr Boháček, analytik Výzkumného centra AMO
  • Jakub Lucký, redaktor Českého rozhlasu
  • Jiří Schneider, bezpečnostní analytik, exvelvyslanec v Izraeli, bývalý státní tajemník pro EU
  • Petr Zahradník, ekonom České spořitelny

„I s Ruskem probíhá ekonomická výměna. Z hlediska jednání o klimatické změně je to velmi důležitý partner podobně jako Čína.“

Svět je ekonomicky provázaný a i země, které jsou si v některých ohledech konkurenty a protivníky, mohou být v jiných oblastech partnery, vysvětluje a dodává: „Je potřeba mít vymezené hranice toho, co je a není přijatelné. Na druhé straně ale musíme být připraveni jednat o společném zájmu.“

Poslechněte si audiozáznam speciálu Jana Bumby.

Jan Bumba, marz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme