Prezidentské primárky demokratů v Ohiu vyhrál Biden. Hlasovalo se korespondenčně

Prezidentské primárky Demokratické strany v americkém státě Ohio, které byly kvůli pandemii nemoci covid-19 korespondenční, vyhrál podle očekávání někdejší viceprezident Joe Biden. Informovala o tom agentura AP. Biden, který v demokratickém souboji o stranickou nominaci zůstal jediným kandidátem, získal podle průběžných výsledků 72,5 procenta hlasů.

Tento článek je více než rok starý.

Columbus Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z demokratických kandidátů na prezidenta Spojených států v roce 2020 se zatím největší oblibě těší bývalý viceprezident Joe Biden

Biden je nyní jediný, kdo se o demokratickou nominaci uchází. Ostatní kampaň pozastavili | Foto: Andreas Gebert | Zdroj: Reuters

V Ohiu pořádali primárky i republikáni, účastnil se jich jen nynější šéf Bílého domu Donald Trump, který se v listopadových prezidentských volbách bude ucházet o druhý mandát.

Stranické volby v Ohiu byly původně plánovány na 17. března, ale šíření koronaviru vedlo k odkladu a k následné změně hlasování na výhradně korespondenční. Ohio, jak připomněla televize CNN, bylo jedním z prvních amerických států, které stranické hlasování kvůli epidemii odložilo.

Hillary Clintonová podpořila prezidentskou kandidaturu Joea Bidena, slíbila mu pomoc

Číst článek

Demokraté v Ohiu rozdělují 136 delegátů na letní stranický sjezd, který prezidentského kandidáta oficiálně jmenuje. Již nyní je ale prakticky jisté, že se demokratickým kandidátem stane Biden, neboť jeho poslední zbývající rival, senátor Bernie Sanders, z klání odstoupil.

Po sečtení necelých deseti procent hlasů vede Biden, za kterým následuje s necelými 16 procenty Sanders. Další osobnosti, jejichž jména na hlasovacích lístcích zůstala, získaly jen jednotky procent.

Biden je nyní jediný, kdo se o demokratickou nominaci uchází. Ostatní kampaň pozastavili. Učinil tak i Sanders, který sice Bidena v jeho kandidatuře podpořil, ale nadále sbírá delegáty, protože touto cestou chce získat podporu pro svůj program.

Zatímco u demokratů se původně ucházely o kandidaturu zhruba tři desítky hlavních uchazečů, u republikánů byl favorit předem daný. Je jím současný prezident Donald Trump, který má ve straně neotřesitelnou pozici a který si již zajistil dostatek delegátů na potvrzení nominace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme