Po inauguraci požádám Američany, aby sto dní nosili roušky, řekl Biden. Zvýšit chce i důvěru v očkování

Nově zvolený americký prezident Joe Biden chce Američany požádat, aby prvních sto dní jeho úřadování nosili roušky. Řekl to televizi CNN v prvním společném povolebním rozhovoru se svou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biden také v rozhovoru pro CNN zopakoval, že je připravený jednat s Íránem | Foto: Tom Brenner | Zdroj: Reuters

Američané by podle Bidena měli nosit roušky především ve vládních budovách a ve veřejné dopravě. 

Podle něj je důležité, aby prezident i viceprezident byli dobrými příklady pro ostatní – i proto se on i Kamala Harrisová chtějí přidat k předchozím prezidentům Baracku Obamovi, Georgi Bushovi mladšímu a Billu Clintonovi, kteří chtějí očkování podstoupit před televizními kamerami a rozptýlit obavy Američanů ohledně bezpečnosti vakcíny.

Nejvyšší soud ve Wisconsinu odmítl Trumpovu stížnost na výsledky voleb

Číst článek

„Lidé ztratili důvěru ve vakcínu, že bude skutečně fungovat. Vidíme, že čísla dramaticky rostou. Je proto důležité, co prezident i viceprezident dělají,“ řekl Biden.

Budoucí hlava státu také ujistila veřejnost, že se nechystá zcela zastavit ekonomiku, jak veřejnost varoval dosluhující prezident Donald Trump. Podle Bidena není takový krok nutný, pokud budou mít Spojené státy jasný plán v boji proti pandemii.

Nově zvolený americký prezident mluvil také o hlavním epidemiologovi americké vlády Anthonym Faucim, kterého Donald Trump chtěl propustit. Biden si ním již telefonoval a požádal ho, aby pracoval v jeho proticovidovém týmu a byl jeho poradcem.

Dialog s Íránem

Biden také zopakoval, že je připraven jednat s Íránem, a zdůraznil klíčovou roli mezinárodní spolupráce. Míní také, že za nedávnou vraždou prominentního íránského vědce Mohsena Fachrízádeha je Izrael.

Poslední ‚polibek' od Trumpa? Smrt fyzika je hlavně pokračováním ping-pongu mezi Íránem a Izraelem

Číst článek

Biden uvedl, že není úplně jasné, jak by smrt íránského vědce mohla ovlivnit vyjednávání. Zdůraznil ale, že Trumpovo odstoupení od íránské jaderné dohody nikam nevedlo, akorát to prý zvýšilo schopnost Íránců vyvíjet jaderné zbraně.

Na řadu přišla také debata o klimatu – nová viceprezidentka Kamala Harrisová zdůraznila, že plán nové administrativy je ambiciózní. Podle ní už není možné dál čekat a je nutné okamžitě jednat.

Soukromé gratulace

Povolební atmosféru v USA i nadále výrazně ovlivňuje i snaha Donalda Trumpa napadnout výsledky v několika klíčových státech.

Zatímco on se zdráhá porážku uznat, někteří republikánští senátoři tak již podle Bidena učinili – byť kvůli strachu z popuzení Trumpa zatím jen soukromě. Další gratulace budoucí prezident očekává 14. prosince, kdy takzvaní volitelé potvrdí volbu Američanů.

Joe Biden rovněž okomentoval nepotvrzené šířící se zprávy o tom, že se Donald Trump chystá v následujících týdnech udělit řadu „preventivních“ prezidentských milostí svým spojencům i sám sobě. „Znepokojuje mě to z hlediska toho, jaký precedens to stanovuje a jak nás vidí jako zemi práva a spravedlnosti zbytek světa,“ nechal se slyšet budoucí šéf Bílého domu.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme