Biden se příští týden setká s královnou Alžbětou. V rámci evropské cesty bude jednat i s Erdoganem

Americký prezident Joe Biden má na programu své nadcházející evropské cesty i setkání s britskou panovnicí Alžbětou II. Královna hodlá šéfa Bílého domu a jeho manželku Jill přijmout 13. června na hradě Windsor, oznámil ve čtvrtek Buckinghamský palác. Bílý dům následně doplnil, že Biden se chystá absolvovat i bilaterální jednání s britským premiérem Borisem Johnsonem a s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Washington (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden se příští týden sejde s britskou královnou Alžbětou II. | Zdroj: Reuters

Alžběta II. si podle médií za deset dní připíše setkání s již třináctým úřadujícím prezidentem Spojených států. Královna, která v dubnu oslavila 95. narozeniny, se poprvé se šéfem Bílého domu setkala ještě jako princezna v roce 1951, kdy byl prezidentem Harry Truman. Během jejich působení v čele USA se sešla i se všemi následujícími prezidenty USA vyjma Lyndona Johnsona.

Schůzka královny s Bidenem a první dámou je naplánovaná na závěr Bidenovy návštěvy v Británii, kam šéf Bílého domu přiletí na summit skupiny G7 konaný od 11. června. Po něm Biden zavítá do Bruselu na summit NATO a na jednání s lídry Evropské unie. Bude to první zámořská cesta 46. amerického prezidenta, který se ujal úřadu 20. ledna.

Podle prohlášení Bílého domu Biden cestu zahájí příští čtvrtek setkáním s britským premiérem Johnsonem, aby „potvrdil trvalou sílu výjimečného vztahu mezi Spojenými státy a Spojeným královstvím“. Následně prý absolvuje samostatná jednání i s dalšími lídry zemí G7, kam patří také Německo, Francie, Itálie, Kanada a Japonsko.

Na okraj summitu NATO zase Biden plánuje schůzku s tureckým protějškem Erdoganem, s nímž bude hovořit o „plné paletě bilaterálních a regionálních témat“. „Během návštěvy Bruselu se prezident Biden 15. června zapojí do summitu USA a EU, který podtrhne náš závazek vůči silnému transatlantickému partnerství založeném na sdílených zájmech a hodnotách,“ dodává komuniké Bílého domu.

Po summitech G7 a NATO a jednání s lídry EU čeká Bidena ještě jedna důležitá zastávka: setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. To se čeká 16. června, jako dějiště byla vybrána Ženeva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme