Zádrhel Bidenovy imigrační politiky. Texaský soudce zablokoval vymáhání zákazu deportací

Federální soudce z Texasu v úterý zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace; moratorium po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní a vztahuje se na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá.

Houston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který federální vládu zažaloval v pátek, jakmile moratorium vstoupilo v platnost. Opatření se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP. Záměr pozastavit vyhošťování přistěhovalců nový prezident ohlašoval během předvolební kampaně.

Demokraté formálně předali Senátu ústavní žalobu na Trumpa. Projednávat by ji měl od 9. února

Číst článek

Podle Tiptona, kterého do federálního soudu v Texasu jmenoval bývalý americký prezident Donald Trump, ale nová administrativa neposkytla „žádné konkrétní, rozumné odůvodnění 100denní přestávky v deportacích“.

AP vývoj hodnotí jako ránu pro Bidena a jako vítězství texaských republikánů, kteří mnohokrát podávali žaloby ve snaze zastavit opatření zavedená předchozím demokratickým prezidentem Barackem Obamou.

Operační výzvy

Vyhláška podepsaná minulý týden dočasným šéfem ministerstva vnitřní bezpečnosti Davidem Pekoskem nařizuje imigračním úřadům, aby se zaměřily na hrozby týkající se národní a veřejné bezpečnosti, jakož i na migranty zadržené po nepovoleném vstupu do USA od začátku listopadu. Instrukce znamenaly obrat oproti pokynům z dob Trumpovy vlády, které dávaly prioritu deportaci kohokoli, kdo v USA pobýval nelegálně.

Pekoske uváděl, že jeho opatření umožní ministerstvu lépe čelit „operačním výzvám“ na hranici s Mexikem. Texaský ministr spravedlnosti Ken Paxton si následně stěžoval na nenapravitelné škody, které by omezení deportací údajně jeho státu způsobilo.

Nová politika prý také porušuje dohodu, která těsně před Bidenovým nástupem vznikla mezi Texasem a ministerstvem vnitřní bezpečnosti, nová administrativa ale toto opatření má za nevymahatelné.

Agentura Reuters podotýká, že během Trumpova úřadování se některým demokraty ovládaným americkým státům a dalším odpůrcům exprezidenta podařilo soudní cestou pohřbít či pozdržet vícero jeho imigračních opatření.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme