Biden zahájil svou první zahraniční cestu. Ve Velké Británii se setká se s Alžbětou II. i Johnsonem

Americký prezident Joe Biden ve středu přistál ve speciálu Air Force One na letišti britského letectva v Mildenhallu, čímž zahájil svou první zahraniční cestu jako šéf Bílého domu. V příštích dnech se zúčastní summitu skupiny G7 a setká se s britským premiérem Borisem Johnsonem a také s královnou Alžbětou II.

Londýn (Aktualizováno: 22:54 9. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biden přistál v prezidentském speciálu Air Force One na letišti britského letectva v Mildenhallu | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Biden následně zamíří do Bruselu na summit NATO a jednání se špičkami EU. Ke konci cesty navštíví Ženevu, kde bude jednat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Šéf NATO po jednání s Bidenem: Čína nesdílí naše hodnoty. Je to vidět na Hongkongu i Tchaj-wanu

Číst článek

Po příletu americký prezident promluvil k americkým vojákům. „Neusilujeme o konflikt s Ruskem. Chceme stabilní a předvídatelný vztah, ale sdělil jsem to jasně. Spojené státy zareagují rázně a smysluplně, pokud se ruská vláda zapojí do škodlivých aktivit,“ uvedl prezident Biden při projevu na základně Mildenhall. Zdůraznil také, že závazky Washingtonu vůči NATO jsou „pevné jako skála“ a všichni mají počítat s tím, že „Spojené státy jsou zpět“.

Bidenův program pokračuje ve čtvrtek setkáním s britským premiérem Borisem Johnsonem. Následující den v hrabství Cornwall začíná summit lídrů zemí skupiny G7. V neděli jej před odjezdem z Británie přijme královna Alžběta II. na hradu Windsor.

Před odletem z Washingtonu Biden novinářům řekl, že cílem cesty je dát najevo Rusku a Číně, že USA a Evropa udržují těsné vztahy. Podle pozorovatelů se bude snažit přesvědčit tradiční spojence USA, že se mohou spolehnout na Washington jako na stabilního partnera po čtyřletém prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který řadu diplomatických vztahů přerušil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme