Podle CNN se Biden dopustil již několika nepřesných vyjádření. Trump jich za čtyři roky měl 30 000

Americký prezident Joe Biden se během prvního měsíce ve funkci ve svých vyjádřeních držel faktů více než jeho předchůdce Donald Trump v kterékoli části jeho mandátu. V úterní analýze to uvádí televize CNN, podle níž však Biden nemá zcela čistý štít. Dopustil se několika nepřesných a zavádějících výroků, například o distribuci vakcín proti covidu-19 nebo o cestách s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden nemá tolik zavádějících nebo nepravdivých výroků jako jeho předchůdce Donald Trump | Foto: Carlos Barria, Jonathan Ernst | Zdroj: koláž iRozhlas.cz/Reuters

Trump podle deníku The Washington Post vypouštěl každý měsíc desítky až stovky nepravdivých nebo zavádějících výroků a za čtyřleté funkční období nasbíral přes 30 000 takových prohřešků. Nejrychleji statistika The Washington Post narůstala na konci loňské předvolební kampaně, nejpomaleji pak na samém počátku Trumpova mandátu. Už na začátku jeho druhého měsíce v Bílém domě ale list evidoval přes 200 problematických vyjádření.

„Biden se ani zdaleka neblížil bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi, ať už jde o kvantitu nepravdivých tvrzení, nebo o jejich závažnost,“ napsala CNN po analýze desítek výroků nové hlavy státu. Zároveň poznamenává, že Biden toho během prvního měsíce prezidentství na veřejnosti namluvil výrazně méně než Trump.

Nejméně šesti nepřesných tvrzení se údajně dopustil minulý týden při vystoupení v diskusním pořadu CNN. Tam například prohlásil, že kdyby byla federální minimální mzda každý rok navyšována podle míry inflace, ze 7,25 dolaru (154 korun) na hodinu uzákoněných před 12 lety by narostla už na 20 dolarů. Podle kalkulací CNN by ovšem inflační indexace dostala minimální mzdu na devět dolarů, nikoli na 20.

Politolog v USA Kraus: Pokud by Trump zmizel ze scény, popřel by sám sebe. Biden nastolí ‚normalizaci‘

Číst článek

Jako nepřesný je hodnocen i Bidenův výrok, že vybrané kliniky v chudých čtvrtích amerických měst budou týdně dostávat milion dávek vakcín proti covidu-19. Představitelka současné administrativy následně uvedla, že plánem je vyčlenit milion dávek během „úvodní fáze“ daného programu.

Přešlapy přicházely i mimo zmíněný pořad, kde Biden reagoval na otázky voličů. V únorovém rozhovoru s televizí CBS například řekl, že čínského lídra Si zná velmi dobře a že s ním „nacestoval 17 000 mil“. Není přitom jasné, zda dva politici vůbec někdy cestovali stejným dopravním prostředkem. Bílý dům CNN řekl, že Biden odkazoval na „celkové cesty tam a zpět… na setkání, která spolu měli“.

Podle CNN většinu svých nepřesných vyjádření Biden pronesl v momentech, kdy mluvil spatra. Demokratický politik v posledních měsících Američanům opakovaně sliboval, že bude coby prezident klást důraz na čestnost a pravdomluvnost. Význam pravdy zdůrazňoval i ve svém inauguračním projevu. „Každý z nás má povinnost a zodpovědnost... bránit pravdu a porazit lži,“ řekl 20. ledna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme