‚Amerika je zpět na mezinárodní scéně‘. Biden představil budoucí cíle své zahraniční politiky

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek řekl, že se USA už nebudou podrobovat Rusku. S Čínou jsou připraveny spolupracovat tam, kde to bude v jejich zájmu. Biden, jenž je v úřadu od ledna, hovořil o své budoucí zahraniční politice. Uvedl rovněž, že exekutivním příkazem obnoví program přijímání uprchlíků a zvýší jejich roční kvótu na 125 000. Minulá administrativa počítala s přijetím pouze 15 000 lidí.

Washington (Aktualizováno: 22:51 4. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden.

Americký prezident Joe Biden | Zdroj: Reuters

Čínu označil Biden za nejvážnějšího soupeře USA, ale dodal, že pokud to bude v americkém zájmu, budou s ní USA spolupracovat.

„Postavíme se ekonomickým výpadům, budeme se snažit bránit Číně v útocích na lidská práva a intelektuální vlastnictví. Jsme ale ochotni s Pekingem spolupracovat, když to bude v zájmu USA,“ řekl.

Biden posílil Obamacare i upravil pravidla u potratů. Tvrdí, že po Trumpovi ‚napravuje způsobené škody‘

Číst článek

Zmínil se také o svém telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Řekl mu, že dny, kdy se USA Rusku podrobovaly, skončily. Hovořil s ním o několika dalších tématech včetně ovlivňování voleb, údajné ruské platbě bojovníkům Tálibánu za zabíjení Američanů a také o Ukrajině.

Biden nevynechal reakci na situaci v Barmě. Prohlásil, že se tamní armáda musí vzdát moci a propustit představitele a aktivisty zadržené při převratu. „V demokracii bezpochyby nelze usilovat o zvrácení vůle lidu silou ani se snažit zneplatnit věrohodné volby. Barmská armáda se musí vzdát moci, již si přisvojila, propustit zatčené, zrušit omezování komunikačních prostředků a vzdát se násilí,“ řekl americký prezident.

Válka v Jemenu ‚musí skončit‘

Zmínil se rovněž o Jemenu a řekl, že USA chtějí přispět k ukončení tamní války a nebudou už podporovat vojenské operace Saúdské Arábie v tomto konfliktu. Tato válka podle něj „musí skončit“. Saúdská Arábie je spojencem USA a Biden dodal, že USA ji hodlají i nadále podporovat a pomáhat jí zajistit obranu jejího území a svrchovanosti.

Svůj projev na ministerstvu zahraničí zahájil Biden slovy „diplomacie je zpět“. Na ministerstvo s ním přišla viceprezidentka Kamala Harrisová a byl přítomen ministr zahraničí Antony Blinken. „Velmi vás potřebujeme, já vám důvěřuji a plně vás podpořím,“ řekl Biden na adresu zaměstnanců úřadu.

Čína musí pocítit důsledky svého jednání proti Ujgurům nebo Tchajwanu, řekl Bidenův poradce

Číst článek

Vojáci zůstanou v Německu

Bidenova administrativa také pozastaví stahování amerických vojáků z Německa, o němž loni rozhodla vláda minulého šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. 

Trump loni v červnu ohlásil, že chce zásadně snížit počet vojáků působících v Německu, a to až o 12 000. Tehdejší ministr obrany Mark Esper v červenci řekl, že by z 35 000 Američanů sloužících v Německu mělo být do USA převeleno 6500 a dalších 5400 pak do jiných evropských zemí. Počítalo se i s přesunem velitelství ze Stuttgartu do Belgie.

Důvodem rozhodnutí o snížení kontingentu byl Trumpův názor, že Německo neinvestuje dostatečně do své armády a neplní povinnost přispívat do NATO aspoň dvěma procenty svého hrubého domácího produktu. Trump hovořil o tom, že Německo alianci dluží miliardy dolarů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme