Soud povolil bývalému poradci prezidenta Trumpa Boltonovi vydat kontroverzní knihu pamětí

Federální soudce v sobotu rozhodl, že bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa John Bolton může vydat své paměti, informovala agentura AP. Bílý dům se vydání knihy, která podle úryvků zveřejněných médii Trumpa líčí ve značně nelichotivém světle, snažil zabránit, neboť prý obsahuje utajované informace.

Washington/USA (Aktualizováno: 18:43 20. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Verdikt je Boltonovým vítězstvím v soudní při, v níž proti sobě stály argumenty týkající se svobody slova na straně jedné a národní bezpečnosti na straně druhé. AP již dříve uvedla, že rozhodnutí bude patrně určující pro podobu příštích právních bitev bývalých činitelů o vydání knih, jež veřejnosti zprostředkovávají vnitřní informace z vládní administrativy.

Vydání Boltonovy knihy nepůjde zastavit, myslí si soudce. Memoáry se mají na pulty dostat v úterý

Číst článek

Napjatě očekávaná Boltonova kniha The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) má vyjít v úterý 23. června.

„Zatímco Boltonovo jednostranné jednání dává důvod k vážným obavám o národní bezpečnost, vláda nedokázala, že soudní zákaz (vydání knihy) zabrání nenapravitelné škodě, konstatoval v rozsudku soudce Royce Lamberth. „Bolton dal všanc národní bezpečnost Spojených států. Vystavil svou zemi újmě a sám sebe občanskoprávní, a potenciálně trestněprávní, odpovědnosti,“ napsal dále s tím, že nyní je již pozdě k vydání zákazu, když úryvky unikly do médií a kniha už v podstatě leží na pultech knihkupectví po celém světě.

Ministerstvo spravedlnosti tento týden požádalo federálního soudce o vydání předběžného rozhodnutí, které by Boltonovi zakázalo knihu zveřejnit. Vydání knihy se zpozdilo, protože Bolton musel z rukopisu vyřadit pasáže, jež podle vlády obsahovaly tajné informace. Neobdržel ale oficiální potvrzení o tom, že úspěšně završil kontrolní proces rukopisu s činiteli Bílého domu, kteří dohlížejí na to, aby kniha neobsahovala utajované informace.

Snaha o znovuzvolení

Bolton v knize kromě jiného tvrdí, že Trump spojoval veškerá svá zahraničněpolitická rozhodnutí se snahou o znovuzvolení, které je pro něj důležitější než prosperita Spojených států. Zahraničním lídrům Trump podle Boltona sliboval protislužby za to, že přijmou kroky, které budou pozitivně vnímány americkými voliči. O pomoc se znovuzvolením v nadcházejících volbách žádal údajně i čínského prezidenta Si Ťin-chinga.

Boltonova kniha ranou pro Trumpa? ‚Je to zásah pro jeho ješitné ego i problém pro kampaň,‘ míní expert

Číst článek

Kvůli podobnému jednání s ukrajinským protějškem přitom Trump čelil na přelomu roku ústavní žalobě, osvobodil ho však republikány ovládaný Senát. Podle exporadce při jednání s čínským státníkem nešlo ze strany šéfa Bílého domu o izolovaný incident, ale o součást „vzorce zásadně nepřijatelného chování, které podkopává samotnou legitimitu prezidentského úřadu“.

Trump, který zveřejněná tvrzení již dříve označil za lži, na twitteru uvedl, že sobotní verdikt je jeho „velkým soudním vítězstvím“. „Samozřejmě, že když už je kniha vytištěna a unikla k mnoha lidem a médiím, vysoce ctěný soudce nemohl dělat nic, aby tomu zabránil,“ napsal Trump. Bolton podle něj porušil zákon, za což „zaplatí vysokou cenu“.

Bolton si za knihu vysloužil silnou kritiku od republikánů, kteří ho označují za zhrzeného zaprodance, jenž se Trumpovi mstí za to, že ho zbavil funkce. Exporadce však čelí také útokům od demokratů, kteří mu vyčítají, že se svými svědectvími nevystoupil v době projednávání ústavní žaloby, ale nechal si je pro knihu, za niž podle dostupných informací obdržel honorář ve výši dvou milionů dolarů (47,6 milionu korun).

Bolton skončil v pozici Trumpova poradce pro národní bezpečnost loni v září po 519 dnech ve funkci. Důvodem byly údajně neshody ohledně přístupu k Severní Koreji, Íránu, Afghánistánu či Rusku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme