Vydání Boltonovy knihy nepůjde zastavit, myslí si soudce. Memoáry se mají na pulty dostat v úterý

Federální soudce Royce Lamberth vyjádřil pochybnosti, že by bylo možné zabránit publikaci knihy někdejšího poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Johna Boltona, jak to požaduje Trumpova administrativa. Kniha totiž již ve více než 200 tisících exemplářích dorazila do knihkupectví a úryvky z ní se objevily v médiích. Soudce nicméně kritizoval Boltona za to, že se rozhodl dílo vydat bez oficiálního svolení Bílého domu.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton.

Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton. | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Napjatě očekávaná Boltonova kniha The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost kde se to stalo: Paměti z Bílého domu), která podle úryvků Trumpa líčí ve značně nelichotivém světle, má vyjít 23. června.

Boltonova kniha ranou pro Trumpa? ‚Je to zásah pro jeho ješitné ego i problém pro kampaň,‘ míní expert

Číst článek

Ministerstvo spravedlnosti tento týden požádalo federálního soudce o vydání předběžného rozhodnutí, které by Boltonovi zakázalo knihu zveřejnit. Vydání knihy se zpozdilo, protože Bolton musel z rukopisu vyřadit pasáže, jež podle vlády obsahovaly tajné informace. Neobdržel ale oficiální potvrzení o tom, že úspěšně završil kontrolní proces rukopisu s činiteli Bílého domu, kteří dohlížejí na to, aby kniha neobsahovala utajované informace.

Boltonův právník Charles Cooper v pátek před federálním soudem uvedl, že stažení knihy by znamenalo porušení svobody slova jeho klienta. Požadavek ministerstva spravedlnosti na zastavení publikace knihy označil Cooper za nereálný a neuskutečnitelný. Vytištěno bylo již více než 200 tisíc exemplářů knihy a ty byly rozvezeny do knihkupectví po celé zemi. Řada amerických médií navíc dostala výtisky díla předem k recenzování a zveřejnila z něj některé úryvky.

Snaha o znovuzvolení

Ministerstvo spravedlnosti odmítlo, že by se nedala publikace zastavit. Právník ministerstva David Morrell před soudem řekl, že Bolton vyvolal chaos, když nechal vytisknout knihu bez schválení ze strany Bílého domu, a že by ze situace neměl těžit.

Federální soudce Royce Lamberth v případu zatím nerozhodl a prohlásil, že argumenty vlády dále zváží. Podle agentury AP se ale předpokládá, že Lamberth vynese svůj verdikt ohledně knihy do úterý, na kdy je plánováno vydání.

Bolton’s book, which is getting terrible reviews, is a compilation of lies and made up stories, all intended to make me look bad. Many of the ridiculous statements he attributes to me were never made, pure fiction. Just trying to get even for firing him like the sick puppy he is!

15:08 – 18. 06. 2020

15316 82199

Bolton v knize kromě jiného tvrdí, že Trump spojoval veškerá svá zahraničněpolitická rozhodnutí se snahou o znovuzvolení, které je pro něj důležitější než prosperita Spojených států. Zahraničním lídrům Trump podle Boltona sliboval protislužby za to, že přijmou kroky, které budou pozitivně vnímány americkými voliči. O pomoc se znovuzvolením v nadcházejících volbách žádal údajně i čínského prezidenta Si Ťin-chinga.

Kvůli podobnému jednání s ukrajinským protějškem přitom Trump čelil na přelomu roku ústavní žalobě, osvobodil ho však republikány ovládaný Senát. Podle exporadce při jednání s čínským státníkem nešlo ze strany šéfa Bílého domu o izolovaný incident, ale o součást „vzorce zásadně nepřijatelného chování, které podkopává samotnou legitimitu prezidentského úřadu“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme