Nestavějte zdi, ale strhávejte je, napsal McCain Američanům v dopise na rozloučenou

„Nikdy se nevzdáváme. Nikdy se neskrýváme před historií. My ji tvoříme,“ napsal ve svém dopise zesnulý americký senátor John McCain. Američané by podle něj neměli kvůli současným těžkostem klesat na mysli a plést si vlastenectví s kmenovým soupeřením. Ve svém posledním vzkazu se McCain vyznává z lásky k Americe i ke své rodině.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký senátor John McCain | Foto: Brian Snyder | Zdroj: Reuters

„Děkuji za privilegium vám sloužit a za hodnotný život, který mi služba v uniformě i v úřadu dovolila vést. Snažil jsem se naší zemi sloužit čestně. Udělal jsem chyby, ale doufám, že je má láska k Americe vyvážila,“ napsal zesnulý americký senátor John McCain ve svém dopise.

Trump ocenění McCainova života v oficiální zprávě odmítl. Místo toho napsal pouze na twitter

Číst článek

Zároveň Američany vyzval k tomu, aby nestavěli zdi, ale naopak je strhávali. „Svou velikost oslabujeme, když si pleteme vlastenectví s kmenovým soupeřením, které zasívá rozepře, nenávist a násilí ve všech koutech světa. Oslabujeme ji, když se ukrýváme za zdi, místo abychom je bořili.“ 

Právě tato slova hodnotí americká média, například list The Washington Post, jako výhradu vůči Bílému domu.

Zatímco senátorovi - coby bývalému válečnému zajatci - vzdávají hold i ve Vietnamu, prezident Donald Trump zůstává ve svých reakcích střízlivý. Místo oficiálního prohlášení a ocenění činnosti McCaina dal přednost krátkému tweetu.

‚Velikost Ameriky‘

Republikánský senátor z Arizony kromě samotného Trumpa často kritizoval i vlastní stranu. Ve svém posledním dopise se ale obrací především na rodinu a všechny Američany. 

Šestkrát zvolený, 30 let v americkém Senátu. McCainovi vzdávají hold i političtí soupeři

Číst článek

„Často jsem poznamenával, že jsem nejšťastnější člověk na světě. A přesně tak se cítím i nyní, když se připravuji na konec svého života. Vždy jsem ho miloval, všechno z něj,“ napsal.

V textu zároveň připouští, že má ohledně některých svých rozhodnutí výčitky, nikdy by však nevzal zpět jediný den. Američanům připomíná, že mají být hrdí na svou vlast. „Neklesejte na mysli při současných těžkostech, ale vždy věřte v příslib a velikost Ameriky, vzkázal McCain.

„Nikdy se nevzdáváme. Nikdy se neskrýváme před historií. My ji tvoříme,“ uzavírá svůj vzkaz senátor.

dbr, mach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme