John McCain je oficiálním republikánským kandidátem na prezidenta

Změním Spojené státy, slíbil Američanům republikánský kandidát na prezidenta John McCain. Na sjezdu v Minnesotě přijal formálně republikánskou nominaci na prezidenta. Životní zkušenosti pak zdůraznil jako svou výhodu oproti demokratickému kandidátovi Baracku Obamovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John McCain | Foto: AFP

Bojujte se mnou, vyzval opakovaně John McCain tisíce lidí na republikánském sjezdu a 37 milionů Američanů u televizních obrazovek.

Představil se jako nezávisle uvažující reformátor a dlouho mluvil i o svých zkušenostech vojáka a válečného zajatce z vietnamské války i v politice. Nedal přitom znát žádné pochybnosti o tom, že právě on bude budoucím šéfem Bílého domu.

"Nemám ve zvyku porušovat závazky naší zemi a nemá to ve zvyku ani guvernérka Palinová. Společně změníme Washington a přestaneme odkládat řešení problémů naší země na budoucí generace. Na to se můžete spolehnout, změna přichází," prohlásil arizonský senátor.

Zatímco demokraté chtějí podle něj zvýšit daně, on je chce snižovat. "Všichni víme, že nízké daně pomáhají malým podnikům, aby vytvářely pracovní místa," uvedl mimo jiné McCain. Bude také podporovat větší míru nezávislosti Spojených států na ropě z Blízkého východu a proto i těžbu v pobřežních vodách a mimo jiné i jadernou energetiku.

O úřad se 72letý McCain střetne v listopadových prezidentských volbách s kandidátem demokratů Barackem Obamou a pokud zvítězí, stane se nejstarším prezidentem v historii USA, který vstoupí do Bílého domu v prvním volebním období.

Komentátoři hned v prvních reakcích usoudili, že důrazem na změnu se McCain snaží vyrazit Obamovi z ruky jeden z jeho hlavních trumfů, kterým je rovněž volání po zásadní změně dosavadní vládní politiky, a předejít argumentaci, že případné vítězství McCaina bude znamenat pokračování politiky nynějšího prezidenta George Bushe.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme