‚Skutečný americký patriot.‘ Viceprezident Pence ocenil v Kongresu Johna McCaina

Zesnulý republikánský senátor John McCain byl skutečným americkým patriotem se železnou vůlí. Na vzpomínkové ceremonii v Kongresu USA to v pátek prohlásil viceprezident Mike Pence. Ve svém projevu také připomněl, že ne na všem se s arizonským senátorem shodli.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký viceprezident Mike Pence při proslovu v Kongresu USA. Vlevo se za ruce drží Roberta McCain (matka Johna McCaina) a jeho dcera Meghan McCain. | Foto: Eric Thayer | Zdroj: Reuters

Pence zároveň zdůraznil, že McCainův postoj k minimalizaci státního aparátu, souhlas s daňovou reformou či podpora ozbrojených sil prospěly blahu Spojených států.

Američané se loučí s Johnem McCainem. Na smuteční ceremoniál ve Phoenixu přišly tisíce lidí

Číst článek

Přítomným řekl, že o účast na pietě ho požádal prezident Donald Trump. Toho si přitom senátor na svém pohřbu nepřál. „Jak prezident ve čtvrtek prohlásil, oceňujeme McCainovu službu této zemi.“

John McCain v Senátu platil za vlivného a čestného zákonodárce, který v klíčových otázkách neváhal spolupracovat s demokraty, pokud byl přesvědčen, že je to ku prospěchu USA.

Například při republikánském pokusu odvolat zdravotní reformu bývalého demokratického prezidenta Baracka Obamy hlasoval McCain proti své straně, což Trumpa rozlítilo. McCain také republikánského šéfa Bílého domu často kritizoval.

Uctění památky McCaina, který v sobotu ve věku 81 let podlehl rakovině mozku, v pátek vystavením rakve v rotundě Kapitolu vstoupilo do třetího dne. Umístění rakve v Kongresu je v USA velkou poctou, které se před McCainem dostalo jen 30 lidem, poznamenal deník USA Today.

John McCain, muž s příběhem

Číst článek

Nad rakví, které se může poklonit i veřejnost, stojí čestná stráž kapitolní policie. Ta na místě zůstane přes noc.

V sobotu bude pietní rozloučení pokračovat ve washingtonské katedrále, kde promluví někdejší prezidenti George Bush mladší a Barack Obama. Právě s nimi se McCain neúspěšně utkal v soubojích o prezidentské křeslo.

Soukromý pohřeb se uskuteční v neděli na hřbitově v Annapolisu ve státě Maryland. Podle svého přání bude McCain uložen vedle svého spolužáka z námořní akademie a celoživotního přítele Chucka Larsona.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme