Přínos převyšuje rizika. EMA našla spojitost mezi sraženinami a vakcínou od Johnson & Johnson

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zjistila možnou spojitost mezi vakcínou proti covidu-19 společnosti Johnson & Johnson a velmi vzácnými případy krevních sraženin. Vedlejší účinky se však projevily pouze v jednotkách případů z milionů očkovaných a přínos vakcíny převyšuje možná rizika. EMA to v úterý uvedla v tiskové zprávě.

Amsterodam/Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína Janssen od firmy Johnson & Johnson, kterou dostali někteří dobrovolníci v klinické studii

Vakcína Janssen od firmy Johnson & Johnson, kterou dostali někteří dobrovolníci v klinické studii | Foto: Robin Utrecht | Zdroj: Reuters

Americká firma Johnson & Johnson minulý týden dočasně z preventivních důvodů zastavila dodávky své vakcíny do Evropy kvůli několika případům zdravotních obtíží po očkování ve Spojených státech. Unijní země si od jejího preparátu, jehož mají během druhého čtvrtletí dostat na 55 milionů dávek, slibují zrychlení dosud pomalého tempa očkování.

Výbor pro hodnocení rizik (PRAC) v úterý po prozkoumání případů krevních sraženin s nízkou hladinou krevních destiček dospěl k závěru, že by je výrobce měl začít uvádět mezi velmi výjimečné vedlejší účinky svého přípravku. Podle EMA jsou obtíže podobné těm, které se objevují po očkování látkou britsko-švédské společnosti AstraZeneca.

Evropská agentura zkoumala mimo jiné osm případů tromboembolických potíží včetně jednoho úmrtí, které zaznamenaly úřady v USA mezi sedmi miliony očkovaných. EMA uvedla, že se problémy týkaly výhradně lidí pod 60 let, pro stanovení konkrétní rizikové skupiny však podle ní není dostatek údajů. Možnou příčinnou obtíží může být podle agentury imunitní odpověď organismu na očkování.

K podobným závěrům dospěla EMA i v případě zmíněné AstraZeneky, kterou na základě jejího hodnocení unijní země nadále používají. Některé pouze omezují její nasazování maximálním věkem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme