Jónské ostrovy slaví připojení k Řecku

Historie Jónských ostrovů je velmi spletitá. Právě 21. května před necelými 150 lety se území připojilo k Řecku. Skončil tak britský protektorát, který ostrovům přinesl vystavění silnic a škol. Angličané zřídili také správní orgány a instituce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko, Kefalonie | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Dnešní svátek se nejvíce slaví na ostrově Korfu, a to bez ohledu na ekonomickou a politickou krizi v zemi.

„Dnes se opravdu slaví, protože to poslední, čeho se Řekové zřeknou, jsou právě oslavy. Ty jsou v Řecku velmi důležité,“ uvedla v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovnice ČRo na Korfu Pavla Smetanová.

Na Jónských ostrovech, k nimž kromě Korfu patří Paxos, Lefkada, Ithaka, Kefalonia či Zakynthos, proto dnes mají den volna; zavřené jsou školy i úřady.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak obyvatelé Jónských ostrovů slaví výročí připojení k Řecku, přiblížila spolupracovnice ČRo na Korfu Pavla Smetanová

Nehledě na tíživou ekonomickou situaci a nejisté vyhlídky do budoucna ostrované podle Smetanové nelitují, že nezůstali pod správou Velké Británie, i když ekonomicky by se jim dařilo asi lépe.

„Já jsem se přesně na to dnes ptala jednoho svého spoluhráče z filharmonie; jestli si myslí, že by jim nebylo lépe, kdyby zůstali pod britským protektorátem. Hrozně se rozčílil a říkal, že samozřejmě ne. Že ať už je ekonomická situace jakákoli, Řekové jsou Řekové a vždycky jimi zůstanou, nikdy se nezaprodají někomu jinému.“

„Takže to, že by zůstali v něčím područí jen proto, aby se měli ekonomicky lépe, je pro ně naprosto nepřípustné,“ dodala naše spolupracovnice na Korfu.

mta, Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme