Zlepšení vztahů? Sýrie slíbila Jordánsku a Iráku spolupráci v boji proti pašování drog
Ministři zahraničí Egypta, Iráku, Jordánska, Saúdské Arábie a Sýrie v pondělí v Ammánu jednali o ukončení diplomatické izolace syrského režimu prezidenta Bašára Asada. Dohodli se mimo jiné na spolupráci Damašku se sousedním Jordánskem a Irákem v boji proti pašování drog přes hranice těchto sousedních zemí. Podle agentury AFP jednali také o návratu syrských uprchlíků ze zemí Blízkého východu.
„Dobrovolný a bezpečný návrat syrských uprchlíků do jejich vlasti je absolutní prioritou,“ uvádí se podle AFP v závěrečném komuniké pondělního jednání z jordánské metropole. „Musí být okamžitě přijata opatření, která umožní tento návrat,“ pokračuje prohlášení.
Syrské narkotické impérium. Jakou roli hrají drogy v comebacku diktátora?
Číst článek
K organizaci jejich návratu je podle něj důležitá větší spolupráce mezi Sýrií a zeměmi, které uprchlíky hostí, a také s OSN.
Podle údajů OSN je v Libanonu, Jordánsku, Turecku, Iráku a Egyptě registrováno asi 5,5 milionu syrských uprchlíků, z toho na 3,6 milionu v Turecku.
Ministři zahraničí se v Ammánu v pondělí také dohodli, že Sýrie přijme „nezbytná opatření“, aby ukončila pašování drog přes své hranice s Jordánskem a Irákem.
Syrský režim je obviňován některými arabskými zeměmi a Západem, že se podílí na výrobě amfetaminové drogy captagon a že organizuje její pašování do zemí Perského zálivu.
Captagon nyní patří k populárním rekreačním drogám například v Saúdské Arábii a za občanské války v Sýrii ho používaly ozbrojené skupiny pro své členy v bojích.
Izolace Asadova režimu
Řada arabských zemí přerušila vztahy s režimem syrského prezidenta Bašára Asada v roce 2011, kdy v zemi vypukla občanská válka, kterou zažehlo potlačování prodemokratických demonstrací. Týž rok Liga arabských států pozastavila Sýrii členství v této organizaci.
Dva chladící kamiony plné drogy captagon v datlové pastě. Jordánští celníci zabavili šest milionů pilulek
Číst článek
Proces normalizace vztahů arabských zemí s Asadovým režimem začal pozvolna v roce 2021, kdy byl například v Damašku poprvé za deset let šéf diplomacie Spojených arabských emirátů.
Diplomatická aktivita zemí regionu ukončující politickou izolaci Asadova režimu výrazně zesílila letos po únorovém zemětřesení, které zasáhlo sever Sýrie a jih Turecka. Další oživení v tomto směru pak přineslo obnovení diplomatických vztahů po sedmi letech mezi sunnitskou Saúdskou Arábií a šíitským Íránem, který je blízkým spojencem Damašku.
Po pondělní schůzce ale jordánský ministr zahraničí Ajmán Safadí novinářům řekl, že rozhodnutí o návratu Sýrie do Ligy arabských států zatím nepadlo a není jasné, zda se o něm bude jednat na summitu Ligy arabských států, který se koná 19. května v Rijádu.