Jordánsko popravilo v reakci na vraždu svého pilota extremistku Rišávíovou

Jordánsko za rozbřesku popravilo vězněnou iráckou extremistku Sadžídu Rišávíovou a iráckého radikála Zijáda Karbúlího, kteří byli již dříve odsouzeni k trestu smrti. Oznámil to jordánský vládní mluvčí. Jordánsko popravu obou odsouzenců uspíšilo v reakci na vraždu svého pilota Maáze Kasásby. Toho radikální hnutí Islámský stát podle všeho upálilo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sadžída Rišávíová na archivním snímku z roku 2006

Sadžída Rišávíová na archivním snímku z roku 2006 | Zdroj: Reuters

Popravy byly vykonány jen několik hodin poté, co islamisté zveřejnili video, na kterém je vidět upálení šestadvacetiletého Kasásby. Pilot, který padl do zajetí na konci prosince, byl údajně zabit již 3. ledna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jordánsko slíbilo pomstu za pilota zavražděného představiteli Islámského státu. Mluvil o tom zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák

Ammán původně usiloval o výměnu Kasásby za Rišávíovou. Vyjednávání se ale před několika dny zadrhlo údajně poté, co jordánské úřady chtěly důkaz, že pilot stále žije.

Rišávíová se podílela na teroristickém útoku v ammánských hotelech v roce 2005, nepodařilo se jí ale odpálit nálož na svém těle. Při útocích zemřelo 60 lidí. Proti trestu smrti se odvolala, proto trest nebyl dosud vykonán. Karbúlího poslal soud na smrt za vraždu v roce 2008.

Ammán v úterý ohlásil, že spolu s Iráčankou budou v rámci odplaty popraveni ještě tři muži odsouzení za členství v militantní organizaci. Podle televize al-Džazíra už policejní vozy převezly skupinu vězňů do zařízení, kde se popravy vykonávají.

Arabské státy odsuzují IS

„Mluvím k vám ve chvílích velkého smutku, zoufalství a hněvu po mučednické smrti našeho hrdiny, pilota Moáze Kasásby, a to rukou zbabělé teroristické organizace, která si říká Islámský stát. Zločinné chování těchto teroristů ale nemá s islámem nic společného,“ řekl král Abdulláh v televizním projevu k jordánským občanům.

Podle krále tato situace musí Jordánce sjednotit. Král také slíbil odplatu. Z jeho slov je tak zřejmé, že Jordánsko hodlá v aktivní roli v boji proti Islámskému státu pokračovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O reakcích na smrt jordánského pilota v arabském světě mluvil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Na podporu pilota a jeho rodiny se krátce po zveřejnění smrti Moáze Kasásby sešli lidé v Ammánu. Volali také po odvetě.

Mnozí Jordánci ale od začátku říkají, že Jordánsko by nemělo být součástí koalice, která míří proti Islámskému státu. Že by Jordánsko nemělo zasahovat mimo své území. Právě smrt pilota by měla být vodou na jejich mlýn.

Zavraždění jordánského pilota oficiálně odsoudily také mnohé další arabské země. Například Saúdská Arábie prohlásila, že bude pokračovat v ‚boji proti scestným myšlenkám Islámského státu, který se snaží pošpinit obraz milosrdného islámu‘.

Upálení pilota ostře odsoudil také Katar jako odporný čin, který odporuje zásadám islámu a lidství.

I egyptský prezident Sísí vyjádřil Jordánsku podporu v boji proti Islámskému státu, ‚v boji proti barbarské zbabělé organizaci, jejíž chování odporuje jakýmkoliv náboženským zákonům a hodnotám‘.

Vraždu odmítají i islámští duchovní. Podle mezinárodního svazu islámských učenců islám zakazuje zabíjet muslimské zajatce a vystavovat jakákoliv mrtvá těla.

Barbarský čin, odsoudily Spojené státy vraždu jordánského pilota

Číst článek

Americký prezident Barack Obama v reakci na zabití jordánského pilota prohlásil, že úsilí v boji proti radikálům z Islámského státu by se mělo zdvojnásobit.

„Každopádně se téměř zdvojnásobí americká pomoc Jordánsku ze 600 milionů na téměř miliardu dolarů. A to nejen vojenská, ale i ekonomická,“ říká zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radikálové z Islámského státu stupňují brutalitu. Mluvili o tom blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček a arabista Jan Kužvart

„Jordánsko není zvlášť bohatá země a je v takové nešťastné situaci, protože v mnoha minulých konfliktech se muselo rozhodovat mezi dvěma zly. Jordánsko tedy pomoc rozhodně potřebuje. Další pomoc bude směřovat uprchlíkům,“ dodává Slezák.

Podle arabisty Jana Kužvarta je mimořádně drastický způsob, jakým islamisté zavraždili jordánského pilota, především důkazem slabosti:

„Spolu s osvobozením kurdského města Kobani v severní Sýrii, které se nedávno podařilo dobýt zpět z rukou bojovníků Islámského státu, je toto video, jeho publikace a podoba důkazem toho, že Islámský stát je skutečně oslaben. Začíná být v defenzivě a nese se značnou nelibostí, že nedokáže účinně čelit tlaku svých nepřátel.“

Manželka Maáze Kasásby (uprostřed) s portrétem svého muže | Foto: Reuters

ČRo, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme