Jordánský princ Hamzá v nahrávce tvrdí, že je v domácím vězení, podle vlády plánoval spiknutí

Vláda v Jordánsku v neděli obvinila prince Hamzu bin Husajna, který je nevlastním bratrem krále Abdalláha II., že společně s dalšími osobami projednával kroky s cílem „destabilizovat“ zemi. S tvrzením vystoupil místní vicepremiér poté, co princ na videonahrávce uvedl, že je v domácím vězení a že několik lidí z jeho okolí bylo vzato do vazby. Spojené státy i řada zemí Blízkého východu k událostem uvedly, že pevně stojí za králem Abdalláhem II.

Aktualizováno Ammán (Jordánsko) (Aktualizováno: 18:41 4. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jordánský princ Hamzá bin Husajn. | Foto: Ali Jarekji | Zdroj: Reuters

Dramatický vývoj začal v sobotu zprávami o zatýkání v souvislosti s údajným spiknutím vůči králi Abdalláhovi. Deník The Washington Post v této souvislosti psal o zadržení téměř 20 osob. Náčelník generálního štábu Jordánska popřel, že by byl ve vazbě i Hamzá, uvedl ale, že bývalého korunního prince požádal, aby „přestal s činností, která by mohla narušit stabilitu a bezpečnost Jordánska“.

Jordánský král Abdalláh II. převzal cenu míru, získal ji za pomoc migrantům

Číst článek

Vicepremiér a ministr zahraničí Ajmán Safádí v neděli na tiskové konferenci řekl, že úřady překazily „nekalé plány“, které ohrožovaly bezpečnost a stabilitu v zemi. Kromě dvou vysoce postavených činitelů, o jejichž zadržení informovala v sobotu státní agentura Petra, podle něj bylo zatčeno dalších asi 15 lidí.

Safádí při vystoupení popisoval mezinárodní spiknutí. Vyšetřovatelé údajně zachytili komunikaci mezi princem Hamzou a nespecifikovanými „zahraničními stranami“. „Bylo jasné, že přešli od myšlenek a plánování k činům,“ prohlásil.

Princovo video

Ve videu, které v sobotu večer zveřejnila zpravodajská společnost BBC, 41letý princ tvrdí, že jej v sobotu ráno navštívil náčelník generálního štábu jordánské armády a sdělil mu, že nesmí opustit dům ani udržovat jakýkoliv kontakt s vnějším světem. Podle svých slov je odstřižen od telefonu a internetu.

V Jordánsku pobodali osm lidí, mezi nimi turisty z Mexika a Švýcarska. Policie zatkla jednoho muže

Číst článek

„Nejsem součástí nějakého spiknutí nebo hanebné organizace či skupiny se zahraniční podporou,“ citovala z Hamzovy nahrávky agentura DPA. Králův nevlastní bratr ve videu kritizuje vládu za korupci nebo za zastrašování Abdalláhových kritiků. Právě jeho kritická veřejná vyjádření na adresu krále jsou podle něj důvodem domácí vazby.

Agentura AP v neděli píše o bezprecedentním dění na jordánské politické scéně, které vyvolává obavy ohledně stability země považované za klíčového spojence Západu v bouřlivém regionu. Podobně události popisuje agentura Reuters, podle níž princova veřejná kritika vlády nemá obdoby.

Hamzá je synem krále Husajna, který zemřel v roce 1999, a jeho poslední, čtvrté manželky, Američanky Elizabeth, známé pod královským jménem Núr. Abdalláh se stal Husajnovým nástupcem na trůnu a krátce poté, co jejich otec zemřel, jmenoval Hamzu korunním princem. V roce 2004 ale tento titul Hamzovi odňal a v roce 2009 ho udělil svému synovi Husajnovi.

„Bedlivě sledujeme zprávy a jsme v kontaktu s jordánskými činiteli. Král Abdalláh je klíčovým partnerem USA a má naši plnou podporu,“ reagoval na vývoj mluvčí americké ministerstva zahraničí Ned Price. „Bezpečnost Jordánska je základem bezpečnosti arabského světa,“ napsal na twitteru designovaný premiér Libanonu Saad Harírí a vyjádřil podporu jordánskému králi. Toho podle Reuters v neděli plně podpořily mimo jiných i Saúdská Arábie, Egypt, Kuvajt či Irák.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme