Jordánsko varuje před šířením islámského extremismu z válčící Sýrie

Občanská válka v Sýrii se může brzy stát zdrojem sunnitského extremismu na celém Blízkém východě. Varuje před tím Jordánsko. V zemi nedávno zadrželi skupinu radikálů napojenou na Sýrii, která prý v Ammánu chystala útoky na západní cíle. Podle Jordánska mohou extremisté ze Sýrie časem nasměrovat svou pozornost i na Izrael.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje v Sýrii | Zdroj: Reuters

Jordánské bezpečnostní složky varují, že sunnitští extremisté bojující proti režimu Bašára Asada mohou zcela strhnout směr celého syrského povstání.

Jednou z nejlépe organizovaných frakcí je Fronta an-Nusra, kterou už Spojené státy zapsaly na seznam teroristických skupin.

Více než desetičlenná skupina Jordánců napojených na Sýrii byla zatčena před několika měsíci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obavách Jordánců z šíření extrémismu ze Sýrie mluvil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Radikálové měli ze Sýrie dovážet do vlasti zbraně a ve spolupráci s dalšími extrémisty, s nimiž přišli do kontaktu na syrském území, plánovali útoky na luxusní západní nákupní centra v Ammánu i na západní ambasády.

„Už tehdy Jordánci říkali, že to dokládá ten trend, což dnes zopakovali, že do Sýrie válka proti režimu Bašára Asada přitahuje sunnitské extrémisty, zejména vysloužilce z džihádistické války z Iráku, kteří hledají nového protivníka,“ vysvětluje zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Jakmile se podle jeho slov radikálové opevní v Sýrii, začnou podnikat výpady do okolních zemí.

Jordánci opět mluvili o hrozbě ze Sýrie v den, kdy před náboženským konfliktem v Sýrii varovala i OSN. Její tým komisařů pro vyšetřování válečných zločinů upozornil, že situace v Sýrii nabývá sektářské podoby.

Podle OSN syrský konflikt přerůstá v sektářský střet mezi šíity a sunnity. Obě strany prý přitom používají metody, které jsou podle OSN patrně v rozporu s mezinárodním právem.

Břetislav Tureček, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme