Jordánský král Abdalláh bude s Obamou jednat o mírovém procesu na Blízkém východě

Dnes se má ve Washingtonu setkat americký prezident Barack Obama s jordánským králem Abdalláhem II. Budou mimo jiné mluvit o blízkovýchodním mírovém procesu. Jordánsko nyní stojí v pozici prostředníka poté, co v Egyptě padl prezident Mubarak, velký přítel USA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jordánský král Abdalláh II. | Zdroj: Reuters

Kromě toho bude americký a jordánský prezident jednat o obchodu, bezpečnostních otázkách a rozhovoru bude dominovat i situace v Íránu.

Jordánsko na začátku ledna povolalo vyjednavače takzvaného blízkovýchodního kvarteta, který tvoří Rusko, Spojené státy, Evropská unie a OSN, aby jednak hovořili o perspektivách blízkovýchodního jednání mezi Palestinci a Izraelci a aby se na okraj konference mohli po dlouhé době setkat izraelský a palestinský vyjednavač.

Palestinci tvoří polovinu jordánské populace. Už jen proto mají Jordánci zájem na tom, aby se situace na Západním břehu Jordánu uklidnila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě jordánského krále ve Washingtonu mluvil ve Světě o desáté zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

„Jordánci jsou ve velice dobré zprostředkovatelské roli, protože jednak mají velmi dobré vztahy s arabským světem, protože je to arabská monarchie a jsou to nevýbojní a neagresivní sousedé. Jordánsko je velice dobrým přítelem Spojených států a uchovalo si velice dobré vztahy s Izraelem,“ vysvětluje zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Jordánský král studoval ve Spojených státech a Anglii. Jeho matka je Britka. Zahrál si také miniroli v seriálu Star Trek.

„Je to západně vzdělaný muž, rozumí Západu, zároveň je tradičně zakotven ve své vlastní zemi, takže je to člověk, který může vnímat požadavky jak východu, tak západních demokracií,“ dodává Slezák.

Jordánsko jako jedna z mála zemí Blízkého východu nemá vlastní ropu, své příjmy získává především z turismu a z pomoci, kterou mu nejvíc poskytují právě Spojené státy.

Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme