Jordánský král Abdalláh II. převzal cenu míru, získal ji za pomoc migrantům

Jordánský král Abdalláh II. v pátek v italském Assisi převzal cenu zvanou Světlo míru, kterou uděluje františkánský řád. Ocenění mu předala loňská laureátka, německá kancléřka Angela Merkelová. Ta ve svém projevu ocenila zejména jeho nasazení v souvislosti s přijímáním syrských uprchlíků, kterých je v Jordánsku přes 670 000, napsala agentura DPA.

Assisi (Itálie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ocenění předala loňská laureátka, německá kancléřka Angela Merkelová. | Zdroj: Reuters

Františkáni také upozornili i na Abdalláhovu snahu o harmonické vztahy mezi lidmi různých vyznání.

„Dáváte naději a zasazujete se o mír. I mimo Jordánsko jste se stal jakýmsi mírovým vyslancem,“ řekla kancléřka. Podle ní monarcha v čele své země dokázal, že se na hrůzy války dá reagovat s lidskostí, když se rozhodl přijmout stovky tisíc uprchlíků ze sousední země.

Zvony se rozezněly napříč celou republikou. Připomenuly Mezinárodní den míru

Číst článek

Upozornila rovněž na to, že pokud by v přepočtu na počet obyvatel přijalo Německo tolik uprchlíků jako Jordánsko, tak by to bylo celkem 5,7 milionu lidí.

Dar mnichům

Kromě ceny pro jordánského krále předala Merkelová rovněž dar mnichům z místního konventu, a to kus berlínské zdi. Slavnostního předání ceny se zúčastnili rovněž italský premiér Giuseppe Conte a Abdalláhova manželka, královna Rania.

Cena Světlo míru se každoročně uděluje v bazilice svatého Františka ve středoitalském městečku Assisi, kde se světec narodil. V minulých letech ji získali například kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, dalajlama, Matka Tereza, bývalý izraelský prezident Šimon Peres či současný papež František.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme