Sánchez se katalánským premiérem pravděpodobně nestane. Španělský soud zamítl jeho propuštění z vazby

Španělský nejvyšší soud zamítl žádost katalánského separatistického politika Jordiho Sáncheze o propuštění z vazby. Toho španělská prokuratura viní stejně jako expremiéra Carlese Puigdemonta ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce katalánských separatistů Carles Puigdemont. | Foto: Eric Vidal | Zdroj: Reuters

Sanchéz se kvůli verdiktu nemůže zúčastnit pondělního zasedání katalánského parlamentu, který měl hlasovat o jeho kandidatuře na katalánského premiéra. Pro zvolení musí uchazeč osobně přijít na jednání.

Nezávislost se nekoná. Katalánský parlament odmítl deklaraci potvrdit

Číst článek

Rozhodnutí soudu tak komplikuje ustavení katalánského kabinetu. Ten nemá autonomní region od konce října.

Madrid tehdy sesadil premiéra Carlese Puigdemonta poté, co tamní parlament odhlasoval deklaraci o nezávislosti Katalánska. Centrální vláda pak převzala správu nad regionem a vypsala předčasné volby. 

V nich ale většinu v parlamentu získali opět separatisté, kteří do funkce předsedy vlády navrhli Puigdemonta. Ten je ale momentálně v Belgii a Španělsko ho rovněž viní ze vzpoury. Proto se ani on na hlasování parlamentu nemohl dostavit.

Barbora Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme