Jörg Haider: Česko musí ustoupit v otázce Temelína

Česká republika nedostane souhlas Rakouska pro svůj vstup do Evropské unie, pokud neustoupí v otázce Temelína. V pátek to prohlásil bývalý šéf Svobodných Jörg Haider. Právě jeho strana nyní organizuje petici proti Temelínu. Podrobnosti zachytil zvláštní zpravodaj ČRo1 - Radiožurnálu v Horním Rakousku Robert Mikoláš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jörg Haider | Zdroj: ČTK

"Haider se k případnému vstupu Prahy do Evropské unie vyjádřil přesně v polovině trvání protitemelínské petice. Dosavadní účast hodnotí velmi pozitivně. Jen ve spolkové zemi Horní Rakousko připojilo během středy svůj podpis podpis přes sto tisíc občanů. Už nyní je tak jasné, že se celou věcí bude muset zabývat spolkový parlament," připomíná Robert Mikoláš a pokračuje: "Podle Haidera, který také vyjádřil přesvědčení, že petice neohrozí jeho vládní koalici s lidovci, je úspěch akce zajištěn i díky českému premiérovi Zemanovi, a to kvůli jeho výrokům právě na adresu Svobodných."

Přehrát

00:00 / 00:00

R.Mikoláš: Haider k protitemelínské petici

Rakouská vláda už protestovala proti výroku českého premiéra Miloše Zemana, že Rakušané by se měli co nejdříve zbavit strany Svobodných a jejího bývalého předsedy Jörga Haidera. Tuto stranu přitom označil za postfašistickou.

Kancléř Wolfgang Schüssel s ohledem na společnou historii a sousedské vztahy považuje za nutné, aby mezi oběma zeměmi byl nalezen takový styl vzájemného soužití, který by odpovídal jejich důstojnosti a možnostem. Ve čtvrtek sice vyslovil porozumnění pro rozčilení v řadách Svobodných, přesto však apeloval na nastolení dobrých vztahů obou států.

Také rakouská ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová se vyslovila pro uklidnění vztahů s Českou republikou. Nesmíme se nechat vtáhnout do víru emocí a zhoršením ovzduší znemožnit další dialog, prohlásila ministryně v reakci na ostrou výměnu vzájemných útoků mezi premiérem Milošem Zemanem a korutanským hejtmanem a bývalým předsedou FPÖ Jörgem Haiderem z posledních dnů.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme