Joschka Fischer obhajoval německé agenty v Iráku během americké invaze

Působení německých agentů v Bagdádu během americké invaze do Iráku dnes obhajoval někdejší ministr zahraničí Joschka Fischer. Ten před vyšetřovacím výborem Spolkového sněmu kategoricky popřel spekulace, že tehdejší rudo-zelená vláda kancléře Schrödera americký útok odmítala jen před veřejností, ale ve skutečnosti ho podporovala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána

Braniborská brána | Foto: europa.eu.int

Fischerova výpověď pomohla současnému šéfovi diplomacie Franku-Walteru Steinmeierovi, který před členy vyšetřovacího výboru rovněž předstoupil. Steinmeier i Fischer se shodli v tom, že úkolem dvojice agentů bylo dodávat spolkové vládě nezkreslené informace o situaci v Iráku.

Steinmeier popřel, že by se německá vláda, ve které tehdy odpovídal za koordinaci tajných služeb, byla odklonila od své politické linie. Dnešní ministr zahraničí připustil, že agenti mohli sbírat informace o tzv. "non-targets," tedy civilních cílech, které by se za žádnou cenu neměly stát terčem útoku.

"Vyvozovat z toho ale přímou vojenskou účast Německa na válečných operacích je prostě absurdní," dodal Steinmeier. Někteří bývalí američtí velitelé se ale v německých médiích nechali slyšet, že informace od německých agentů končily v jejich rukou a že byly pro vedení operací neobyčejně cenné.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme