Joschka Fischer obhajoval německé agenty v Iráku během americké invaze

Působení německých agentů v Bagdádu během americké invaze do Iráku dnes obhajoval někdejší ministr zahraničí Joschka Fischer. Ten před vyšetřovacím výborem Spolkového sněmu kategoricky popřel spekulace, že tehdejší rudo-zelená vláda kancléře Schrödera americký útok odmítala jen před veřejností, ale ve skutečnosti ho podporovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: europa.eu.int

Fischerova výpověď pomohla současnému šéfovi diplomacie Franku-Walteru Steinmeierovi, který před členy vyšetřovacího výboru rovněž předstoupil. Steinmeier i Fischer se shodli v tom, že úkolem dvojice agentů bylo dodávat spolkové vládě nezkreslené informace o situaci v Iráku.

Steinmeier popřel, že by se německá vláda, ve které tehdy odpovídal za koordinaci tajných služeb, byla odklonila od své politické linie. Dnešní ministr zahraničí připustil, že agenti mohli sbírat informace o tzv. "non-targets," tedy civilních cílech, které by se za žádnou cenu neměly stát terčem útoku.

"Vyvozovat z toho ale přímou vojenskou účast Německa na válečných operacích je prostě absurdní," dodal Steinmeier. Někteří bývalí američtí velitelé se ale v německých médiích nechali slyšet, že informace od německých agentů končily v jejich rukou a že byly pro vedení operací neobyčejně cenné.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme