José Barroso bude znovu kandidovat na post předsedy Evropské komise

Premiér Jan Fischer po setkání s předsedou Evropské komise José Barrosem oznámil jeho kandidaturu na další pětileté funkční období. Fischer nabídl tento post jeho dosavadnímu šéfovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise José Barroso | Foto: Úřad vlády ČR

José Barroso se postavil k nabídce kladně a poděkoval českému premiérovi za důvěru. České předsednictví se zavázalo už loni v prosinci zahájit vyjednávání o novém předsedovi Evropské komise ihned po volbách do Evropského parlamentu.

Fischer teď zahájí konzultace s členskými státy, jestli Barossa podpoří na post předsedy Evropské komise. Odlétá o tom jednat do Berlína s kancléřskou Merkelovou. Rozhodujícími zeměmi bez jejichž podpory se neobejde žádný předseda komise jsou právě Německo a Francie.

Pokud José Barosso dostane hlas většiny zemí, rozhodne se definitivně znovu ucházet o post šéfa Evropské komise. Návrh Rady Evropské unie by mohli noví europoslanci schválit už 14. července na svém prvním zasedání ve Štrasburku.

Přečtěte si také:
Šéf Evropské komise navštívil Varšavu
Barroso očekává prudké zvýšení nezaměstnanosti v EU
Barroso pochválil ČR za start předsednictví
Barroso je připraven zůstat ve funkci do konce roku

Pavel Novák, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme