José Barroso stáhl návrh Evropské komise; hlasování odloženo

Obrat nabralo dnes politické drama, které se odehrává kolem schvalování nové Evropské komise. Ještě včera večer hrozilo, že komise vůbec poprvé v historii neprojde zejména kvůli událostem, které vyvolal kontroverzní italský katolický filosof Rocco Buttiglione svými výroky o homosexuálech a o ženách. Designovaný předseda José Barroso nechtěl riskovat. A proto se na poslední chvíli rozhodl k zásadnímu kroku. Za potlesku europoslanců parlamentu oznámil, že nakonec udělá změny ve svém týmu. Europoslanci tak ukázali, že schvalování komise nemusí být pouhou formalitou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rocco Buttiglione | Foto: EPA

Evropský parlament nebude dnes hlasovat o Evropské komisi. Její osud ještě ráno visel na vlásku a hrozilo, že poprvé v historii eurposlanci své ano evropské exekutivě nedají. Designovaný předseda José Barroso se proto odhodlal k zásadnímu kroku: rozhodl se, že pod vlivem situace udělá změny ve svém týmu.

"Dospěl jsem k závěru, že kdyby se dnes hlasovalo, výsledek by nebyl příznivý pro evropské instituce a evropský projekt. Za těchto okolností jsem se rozhodl nepředložit dnes novou komisi ke schválení," oznámil designovaný šéf komise Barroso. "Je lépe nastavit čas, abychom uspěli."

Napětí před hlasováním vyvolaly výroky italského kandidáta na komisaře Rocca Buttiglioneho o homosexuálech a o ženách. Vzniklo drama, které před několika týdny čekal málokdo. Baroso přitom včera potvrdil, že nehodlá přeřadit profesora Buttiglioneho na jiný resort, než-li spravedlnost nebo vnitro: "Musím vám říci velmi otevřeně, že podle mne si tento tým podporu zaslouží." Jiný názor však měli zelení, komunisté, euroskeptici, socialisté a značná část liberálů. Ti se ještě včera večer s Barrosem setkali, ale odcházeli zklamaní a Barroso před novináři unikl, aniž by řekl jediné slovo.

Pokud by ti, kdo to včera deklarovali, hlasovali skutečně proti, komise by zřejmě důvěru nezískala. Italský premiér Silvio Berlusconi žádal podle médií kontroverzního italského katolíka Rocca Buttiglioneho, aby se vzdal své nominace do Evropské komise. Buttiglione to však odmítl. Podle deníku Corriere della Sera premiér nominovaného komisaře nepožádal o uvolnění místa formálně, ale vybídl ho, aby "čestným gestem" zabránil krizi v Evropské unii.

Dle italských médií premiér Silvio Berlusconi na schůzi vládní většiny ocenil měsíční odklad hlasování o komisi. Považuje to za to nejlepší řešení. Dle představitelů italské opozice současná Berlusconiho vláda dělá Itálii ostudu v zahraničí a pro Evropu je nepříjemným břemenem. Eventuální ochotu Buttiglioneho vzdát se křesla evropského komisaře by ocenila i značná část vládní koalice. Odklad hlasování v Evropském parlamentu o nové komisi dle většiny politických pozorovatelů znamená pro italskou politickou scénu týdny vyjednávání v zákulisí o tom, kdo bude navržen na místo italského zástupce.

Samotný Barroso je kompromisním kandidátem na úřad předsedy Evropské komise, k němuž se dospělo po intenzivních vyjednáváních. Ve funkci vystřídá Itala Romana Prodiho, jehož mandát vyprší 31. října. Lisabonský rodák Barroso studoval práva a později přednášel na univerzitách, například ve Washingtonu. Má za sebou zkušenost coby šéf diplomacie a poslední dva roky byl premiérem.

Až do schválení nové komise tak zůstává exekutiva v rukou stávající Evropské komise v čele s Romanem Prodim. "Nevím, jak dlouhé období je před námi. Jisté je jen to, že předseda Prodi je připraven pokračovat, abychom zajistili kontinuitu. Není na nás, abychom rozhodli, na jak dlouho," oznámil mluvčí komise. Formální žádost o setrvání ve funkciadresoval Prodimu nizozemský premiér Jan Peter Balkenende.

Vědunka Lunardi, Markéta Kaclová, Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme