V ruském Novosibirsku postaví komunisté pomník sovětskému diktátoru Stalinovi

Radnice v ruském Novosibirsku schválila stavbu pomníku sovětskému diktátorovi Josifu Stalinovi. Pomník prosadil oblastní výbor ruské Komunistické strany a slavnostně ho odhalí 9. května, v den výročí vítězství nad nacistickým Německem.

Novosibirsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stalinův pomník v Chokhatauri (ilustrační foto)

Stalinův pomník v Chokhatauri (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0

Vztyčení asi třímetrového Stalinova pomníku v Novosibirsku povolil starosta města Anatolij Lokoť, jinak první tajemník oblastního výboru Komunistické strany Ruské federace.

Největší historickou osobností je Stalin, míní Rusové. 'Chybí nám ruský Norimberk,' říká filozof

Číst článek

Umělecká rada města souhlasila s výběrem místa – pomník postaví na pozemku, který patří oblastnímu výboru strany. Stalinova socha bude stát na žulovém podstavci obklopená stěnou z cihel a sloupovím.

Stalinův kult se do ruské společnosti a politiky vrací. V den 66. výročí smrti sovětského diktátora – 5. března – přinesly tisíce lidí květiny na jeho hrob u kremelské zdi.

Sovětský diktátor je v mnoha postsovětských státech nadále oblíben, vzhledem k vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce, na východě nazývané Velká vlastenecká válka.

V pravidelných anketách a průzkumech v ruské společnosti vychází Stalin jako velmi oblíbený, jeho podpora navíc v posledních letech roste. V roce 2008 se v anketě Největší Rus umístil na třetím místě, zatímco předloni ve stejné soutěži před druhým Vladimirem Putinem zvítězil.

Martin Dorazín, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme