Jourová kritizuje slovenskou ministryni Šimkovičovou. Má jí vadit výběr členů rady STVR
Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová kritizovala podle listu Denník N slovenskou ministryni kultury Martinu Šimkovičovou za způsob výběru prvních čtyř členů Rady veřejnoprávní Slovenské televize a rozhlasu (STVR), která bude kromě jiného volit nového ředitele stanice. Jourová zároveň v této souvislosti očekává od Bratislavy informace, uvedl slovenský list, který také poukázal na možný konflikt zájmů při výběru členů rady.
Vládní koalice slovenského premiéra Roberta Fica letos prosadila zákon o zrušení veřejnoprávní stanice RTVS a o vytvoření její nástupnické organizace STVR; kromě změny názvu to znamenalo také, že ve funkcích předčasně skončili bývalý šéf RTVS i členové Rady RTVS.
Zkrácená reportáž a zrušení rozhovoru. Novináři upozorňují na zásahy do vysílání slovenské televize
Číst článek
Opozice i nespokojení zaměstnanci RTVS označili zákon za prostředek, kterým chce vládní koalice veřejnoprávní médium ovládnout. Vláda to odmítla, její představitelé dříve zpravodajství RTVS kritizovali.
„Není mi jasné, zda výběr nových členů rady proběhl způsobem, který je kromě jiného transparentní, otevřený a respektuje zásadu nediskriminace,“ napsala podle listu Jourová. Deník dodal, že EK posuzuje, zda zákon o STVR neporušuje evropské právo.
Jedním z členů Rady STVR se stal také vysoký úředník ministerstva kultury a blízký spolupracovník ministryně Lukáš Machala, který letos na jaře například dal najevo pochybnosti, že je vědecky podložené, že Země je kulatá.
Slovenská ministryně Šimkovičová chce dohled nad telerozhlasem. Plánuje schůzky s novým vedením
Číst článek
Podle listu z dostupných informací vyplývá, že při výběru členů Rady STVR došlo ke konfliktu zájmů, protože Machalu do ní doporučili i jeho nejbližší kolegové na ministerstvu.
Dalších pět členů Rady STVR bude volit parlament, ve kterém má vládní koalice většinu.
EK v červenci uvedla, že na Slovensku a v Maďarsku přetrvávají významné problémy ohrožující boj proti korupci, nezávislost médií či fungování občanské společnosti. Slovenská vláda v reakci označila toto letošní hodnocení EK o stavu právního státu na Slovensku za nevyvážené a místy hrubě zavádějící.
Tento týden pak vyšly najevo nepotvrzené informace, že Evropská unie připravuje návrh, který by mohl vést ke zmrazení peněz z evropských fondů pro Bratislavu. Komisi prý vadí zejména rozpuštění elitního útvaru slovenské prokuratury ÚSP, který vykonával dozor nad vyšetřováním nejzávažnější kriminality včetně kauz z doby dřívějšího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie.