Polsko reaguje na kritiku Jourové. Její slova znesnadňují dialogy s komisí, říká mluvčí prezidenta

Velký negativní ohlas vyvolal v Polsku rozhovor místopředsedkyně Evropské komise pro evropské hodnoty Věry Jourové pro německý týdeník Der Spiegel. Komisařka v něm ostře kritizovala polskou soudní reformu a označila ji za bombardování celého systému spravedlnosti.

Varšava/Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurokomisařka Věra Jourová (ANO). | Zdroj: Reuters

Mluvčího polského prezidenta Blažeje Spychalského výroky Věry Jourové zaskočily. V rozhovoru pro internetový list wPolityce připomněl nedávnou návštěvu komisařky v Polsku, během níž se polští vládní politici vyslovili pro konstruktivní jednání s Evropskou komisí.Taková slova paní komisařky tento dialog neulehčují, řekl Spychalski.

Jourová kritizovala polskou justici a maďarská média. ‚Jsou to křehké demokracie,‘ prohlásila

Číst článek

Mluvčí vládnoucí strany Právo a spravedlnost Radoslaw Fogiel označil názor Jourové, že reforma likviduje justici, za surrealistický. Překvapuje ho, jaká slova o reformě polského soudního systému Jourová jako členka Evropské komise používá, uvádí server wPolityce.pl.

Reakce z Maďarska

V rozhovoru pro Der Spiegel kritizovala Jourová polskou reformu soudnictví a dotkla se i Maďarska. Tam například vytkla, že média píší, co vyhovuje vládě. 

Z maďarských představitelů se ke kritice vyjádřila ministryně spravedlnosti Judit Vargaová na svém facebookovém účtu. „Namísto konstruktivního dialogu ve svém rozhovoru zveřejněném v německém týdeníku der Spiegel otevřeně útočí na politiku demokraticky zvolených maďarských a polských vlád,“ píše Vargaová.  

Připomíná, že by členové Evropské komise měli s maďarskou vládou jednat ohleduplněji, jinak se nedá mluvit o společných evropských hodnotách.

Pobuřující výroky

Pro německý list Der Spiegel řekla komisařka Jourová výroky mířené na polskou reformu soudnictví a možné ohrožení nezávislosti obou zemí. „Už to není cílený zásah proti jednotlivým černým ovcím, jak ho znají i jiné členské země Evropské unie, ale plošné bombardování. Není to žádná reforma, je to zničení,“ míní.

Dodala, že obě země jsou mladé a křehké demokracie a potřebují aspoň 50 let nerušeného vývoje.

Jourová byla v rozhovoru dotazovaná i na Česko. Tam podle ní ale nedochází k žádnému systematickému útoku na právní stát, a proto to není případ pro ni.

Martin Dorazín, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme