Jozef Tiso byl po kritice vyřazen z ankety o největšího Slováka

Veřejnoprávní společnost Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) po kritice vyřadila z připravovaného televizního pořadu Největší Slovák prezidenta válečného slovenského státu Jozefa Tisa. Oznámil to ve středu šéf RTVS Jaroslav Rezník. Slovenská republika byla za druhé světové války spjata s nacistickým Německem a po jejím skončení byl Tiso odsouzen za vlastizradu k trestu smrti.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adolf Hitler a Jozef Tiso | Zdroj: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Společnost RTVS v rámci propagace zmiňované ankety nejprve zařadila do upoutávek čtyři osoby včetně Tisa. Po kritice některých historiků či židovských organizací upoutávku s Tisem RTVS z vysílání stáhla. Změnou podmínek se RTVS nakonec rozhodla Tisa z ankety zcela vyřadit.

Spalovač mrtvol a Válka s mloky. V anketě Kánon 100 Češi vybrali nejzásadnější díla za sto let

Číst článek

„Vzhledem k diskusi, která se rozpoutala ohledně jedné konkrétní upoutávky a která překryla smysl celého projektu, jsme po dohodě s majiteli licence do statutu zahrnuli i to, že v rámci hlasování nebude možné nominovat osobu, která byla pravomocně odsouzena za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, vraždu a vlastizradu a která nebyla rehabilitována,“ řekl Rezník na tiskové konferenci.

Trestný čin

Prokuratura podle slovenských medií zase nařídila policii, aby prověřila, zda odvysíláním spotů s Tisem nedošlo ke spáchání trestného činu podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačování základních práv a svobod.

V rámci ankety o největšího Slováka bude moci veřejnost od začátku listopadu nejprve nominovat osoby, které považuje za největší osobnosti ve slovenské historii či současnosti. V příštím roce pak budou Slováci vybírat z finálové desítky osobností.

V podobné anketě v Česku v roce 2005 zvolili Češi nejvýznamnější osobností své historie „otce vlasti“ Karla IV.

Hlasy během ankety získala i postava fiktivního génia Járy Cimrmana, která byla podle licenčních podmínek daných BBC z pořadu ovšem vyřazena.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme